W wielu eksperymentach myszy są wykorzystywane do różnych zadań. Są one szczególnie dobrze przystosowane do eksperymentów badających zachowanie i uczenie się zwierząt. Myszy są często wykorzystywane jako modele zwierzęce do zrozumienia procesów neuronalnych leżących u podstaw skomplikowanych zadań wykonywanych przez mózg, takich jak nawigacja, pamięć, podejmowanie decyzji, przetwarzanie sensoryczne i wiele innych. 

Myszy to wyjątkowo pojętni uczniowie

Jednym z ciekawszych aspektów wykorzystywania myszy w eksperymentach jest to, że procesy, które zmuszają je do uczenia się podczas poruszania się po labiryncie, są nienaturalne i reprezentują zadania, z którymi myszy nigdy nie zetknęłyby się w naturze. Niedawno naukowcy z Caltech przeprowadzili badanie, w którym wykorzystali te gryzonie do poruszania się po skomplikowanym labiryncie. Zespół odkrył, że myszy mogły nauczyć się poruszać po labiryncie, w którym je umieszczono, bardzo szybko, w tempie około 1000 razy szybszym, niż myszy uczą się zazwyczaj zadań, które nie są naturalne dla ich gatunku.

Zobacz też: Te aplikacje do wymiany walut pomogą lepiej zarządzać różnymi nominałami w Twoim portfelu

Badacze projektu uważają, że badanie to ma wpływ na pomiar roli mózgu i ciała w inteligencji. Interesującym aspektem tego badania jest to, że porównywano studentów Caltech z myszami, zlecając studentom nawigację po wirtualnie zaprojektowanej konwersji labiryntu, przez który przechodziły myszy, stwierdzając, że studenci i myszy uczyli się podobnie. Na potrzeby badania naukowcy opracowali skomplikowany labirynt, który miał 63 węzły decyzyjne i 64 możliwe punkty końcowe. Wewnątrz labiryntu ukryte było poidełko. Naukowcy umieścili mysz wewnątrz labiryntu i pozwolili jej na eksplorację labiryntu przez noc. Kamera wideo została użyta do śledzenia eksploracji myszy w ciągu nocy, aby zakwalifikować jej ruchy i zachowania eksploracyjne. Naukowcy przejrzeli nagranie po tym, jak mysz spędziła siedem godzin wewnątrz labiryntu.

Wyniki badań

Myszy poszukujące wody nie wiedzą, że woda znajduje się wewnątrz labiryntu, ale metodycznie przeszukiwałyby labirynt. Kiedy mysz odkryła port wodny, potrzebowała średnio 10 prób, aby ustalić najlepszą trasę do portu z klatki domowej, przy czym ta idealna trasa wymagała sześciu poprawnych decyzji. Spośród 19 myszy użytych w badaniu naukowcy odkryli, że większość z nich przestrzegała podobnych zasad dotyczących eksploracji. Wszystkie myszy zdecydowanie wolały iść naprzód na skrzyżowaniach, zamiast zawracać. Zespół odkrył również, że myszy miały tendencję do naprzemiennego wykonywania skrętów w lewo i w prawo podczas eksploracji. Zespół nie jest pewien, czy preferencja naprzemiennego skrętu w lewo i w prawo jest wrodzona u myszy, czy wynika z doświadczeń poszczególnych osobników.

Źródło: SlashGear