Naukowcy z MIT przeprowadzili eksperyment, który na pierwszy rzut oka może nie wydawać się szczególnie użyteczny. Podczas niego badacze wystrzeliwują strumień wody pod wysokim ciśnieniem przez kroplę wody. Zespół twierdzi, że jeśli proces ten zostanie precyzyjnie i dokładnie zrozumiany, eksperyment ten może pomóc naukowcom nauczyć się, jak wstrzykiwać płyny, takie jak szczepionki, w skórę bez użycia igieł.

Zastrzyki bez igieł

Zastrzyki bez igieł

Przy przeprowadzaniu eksperymentu inżynierowie z MIT współpracowali z naukowcami z Uniwersytetu Twente w Holandii. W ramach eksperymentu badacze wystrzeliwali małe strumienie wody przez różne rodzaje kropel wody. Strumienie wody były wystrzeliwane setki razy, a proces ten był rejestrowany za pomocą szybkich kamer. Naukowcy odkryli podobną dynamikę uderzenia, jaką można zaobserwować na słynnych zdjęciach pocisku uderzającego w jabłko, wykonanych przez Harolda Edgertona z MIT. Jednak to, co działo się wewnątrz jabłka, z dość oczywistych względów nie było widoczne. W tym wypadku dzięki temu, że kropla wody jest przezroczysta, badacze mogli zobaczyć cały proces uderzenia. Eksperymenty pozwoliły zespołowi opracować model przewidujący, w jaki sposób strumień cieczy uderza w krople o znanej lepkości i elastyczności.

Zobacz też: Smartwatche Fossil Gen 6 będą piękne, ale niestety upośledzone

Naukowcy zauważają, że ludzka skóra jest materiałem lepkosprężystym, a ich nowo opracowany model może być dostosowany do przewidywania, w jaki sposób płyny mogą być dostarczane przez skórę bez użycia igieł. Głównym celem eksperymentu jest zbadanie możliwości bezigłowego wstrzykiwania płynów. Jedną z głównych zalet wstrzykiwania płynów do organizmu bez użycia igieł jest to, że eliminuje to konieczność ukłucia pacjenta igłą, co sprawia, że ludzie chętniej przyjmują zastrzyki. Eliminacja igieł sprawia również, że proces jest bezpieczniejszy dla osób wykonujących zastrzyki, ponieważ nie ma ryzyka ukłucia się nią.

Źródło: SlashGear