Echo czarnej dziury

NASA rejestruje masywne struktury wokół odległej czarnej dziury – wyglądają zjawiskowo

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

NASA prowadzi obserwacje czarnej dziury, która jest częścią układu podwójnego o nazwie V404 Cygni. Układ znajduje się w odległości 7800 lat świetlnych od Ziemi, a czarna dziura aktywnie pochłania pył i materię ze swojej gwiazdy towarzyszącej, która ma masę porównywalną do połowy Słońca. Wokół samej czarnej dziury powstały natomiast niesamowite struktury przypominające rozerwany pierścień.

Pierścienie czarnej dziury

Pierścienie czarnej dziury

Podczas gdy nie możemy zobaczyć samej czarnej dziury, materia, którą zbiera od swojej gwiazdy towarzyszącej, uformowała się w dysk wokół czarnej dziury. Dysk ten jest widoczny, ponieważ świeci w promieniach rentgenowskich, co doprowadziło do powstania nazwy rentgenowskie układy podwójne. Wybuch promieniowania rentgenowskiego z V404 Cygni został odkryty 5 czerwca 2015 roku za pomocą obserwatorium Swift. Dzięki temu obserwujemy wysokoenergetyczne pierścienie wynikające z czegoś znanego jako echo świetlne.

Zobacz też: Samsung Galaxy A12 Nacho – smartfon dla mniej wymagających

Obraz widoczny powyżej jest nowym złożonym obrazem w promieniowaniu rentgenowskim z danymi z Chandra X-ray Observatory w kolorze jasnoniebieskim oraz danymi optycznymi z teleskopu PAN-STARRS pokazującymi gwiazdy w polu widzenia. Obraz NASA pokazuje koncentryczne pierścienie utworzone przez promieniowanie rentgenowskie emitowane z flar V404 Cygni obserwowanych w 2015 roku, odbite od różnych obłoków pyłowych. Warto podkreślić, że obraz NASA jest uproszczony i pokazuje tylko cztery z ośmiu pierścieni. Naukowcy przeanalizowali 50 obserwacji wykonanych za pomocą Swifta w 2015 roku przeprowadzonych między 30 czerwca a 25 sierpnia. Chandra obserwowała system między 11 a 25 lipca tego samego roku. Pierścienie są interesujące, ponieważ pozwalają astronomom poznać szczegóły dotyczące zachowania czarnej dziury oraz krajobrazu pomiędzy V404 Cygni a Ziemią.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy