ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Najmniejsza czarna dziura

Ta czarna dziura jest zbyt wielka, żeby istnieć

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

To, że istnieje zdjęcie czarnej dziury, nie oznacza, że astronomowie zorientowali się, jak one działają. Chińscy badacze wykryli taki obiekt w Drodze Mlecznej. Jest on jednak niezwykły. Ma on bowiem tak dużą masę, że przełamuje ona obecne modele ewolucji gwiazd. LB-1 to czarna dziura oddalona o 15 tysięcy lat świetlnych. Ma ona masę 70 razy większą niż Słońce. Warto tu zaznaczyć, że poprzednie szacunki sugerują, że żadna czarna dziura powstała z gwiazdy nie miałaby więcej niż 20 razy większej masy pd Słońca.

Czarna dziura zbyt wielka by istnieć

Czarna dziura zbyt wielka by istnieć

Naukowcy spodziewali się, że wiele umierających gwiazd pozbywa się większości gazu, uniemożliwiając tym samym osiągnięcie czegoś tak wielkiego. Wymaga to więc ponownego dostosowania teorii. Zespół wykorzystał chiński Wieloprzestrzenny Wieloprzedmiotowy Spektroskop Spektroskopowy LAMOST (Large Sky Area Multi-Object Fiber Spectroscopic Telescope), aby znaleźć gwiazdy orbitujące wokół obiektów, które wydają się niewidoczne. Technika ta została zaproponowana w 1783 roku. Jednak jeszcze niedawno nie była możliwa do zastosowania. Następnie wykorzystali zarówno amerykański teleskop Keck I, jak i hiszpański Gran Telescopio Canarias do określenia właściwości zarówno gwiazdy, jak i towarzyszącej jej czarnej dziury.

Zobacz też: Wiatr słoneczny to znacznie więcej niż sądziliśmy

Poprzednie metody wykrywania wymagały poszukiwania dziur aktywnych, czyli takich, które w danej chwili pochłaniały materię. To natomiast sprawiło, że obserwacje były stosunkowo rzadkie. Niszczące oczekiwania odkrycia nie są niczym nowym, nawet w najnowszej pamięci. Astronomowie rejestrujący fale grawitacyjne odkryli, że zderzające się czarne dziury wytwarzające fale są znacznie większe niż zwykle. Może to jednak zmusić do ponownego przemyślenia, w jaki sposób rodzą się e tajemnicze obiekty.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy