Akcelerator grafiki Voodoo na nowe PC

Akcelerator graficzny Voodoo na nowych PC-tach? Tak, to możliwe!

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Marzenia fanów retro się spełaniają. Niedawno zaprezentowano kartę graficzną wyposażoną zarówno w układ Voodoo 3 3500, jak i PowerVR PCX2. Został on zaprojektowany specjalnie dla graczy, którzy wciąż grają w bardzo stare tytuły z końca lat 90. lub początku XXI wieku na swoich nowoczesnych PC-tach. Płyta została zbudowana na zamówienie przez Anthony’ego Zxclxiv.

Akcelerator grafiki Voodoo na nowe PC

Akcelerator grafiki Voodoo na nowe PC

Karta ta jest bardzo unikalna, ponieważ posiada dwa oddzielne GPU, do których mamy dostęp w zależności od gier, w które chcesz grać, a nawet posiada port pass-through, więc możemy uruchomić bardziej nowoczesny GPU w swoim systemie, obok tej karty, bez konieczności zmiany kabli wyświetlacza. Karta pracuje na standardowym slocie PCI. Trzeba więc sięgnąć po stosowną przejściówkę na PCI Ekspress.

Zobacz też: Tego jeszcze nie grali – nowa aktualizacja od Xiaomi dodaje… 2 GB RAM

Procesory graficzne, w które wyposażony jest ten akcelerator były bardzo popularne w późnych latach 90. Warto podkreślić, że Voodoo 3 był jednym z najwydajniejszych akceleratorów graficznych, jakie można było kupić w 1999 roku i dzięki swojej popularności ma reputację, która przetrwała do dziś. Voodoo 3 występował w trzech odmianach: 2000, 3000 i 3500. Wariant 3500 był najpotężniejszym modelem z rdzeniem taktowanym zegarem 183 MHz dla GPU i 350 MHz dla RAM, a także 16 MB dedykowanej pamięci. Drugi chip to starszy układ PowerVR PCX2, który został wyprodukowany w 1997 roku. Ta karta została zaprojektowana głównie jako akcelerator 3D-only i musiałaby być używana w połączeniu z kartą wideo 2D w systemie. Będąc 2 lata starszym, PCX2 jest znacznie wolniejszy niż Voodoo 3, ale jego wiek pozwoli karcie grać w gry, które zostały wyprodukowane w 1996 i 1997 roku, takie jak oryginalny Tomb Raider.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy