ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Xiaomi AirTag

Tego jeszcze nie grali – nowa aktualizacja od Xiaomi dodaje… 2 GB RAM

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Próba ściągnięcia większej ilości RAM-u z Internetu to dość stary żart z naiwności osób niezbyt technicznych. Teraz jednak traci on na aktualności. Otóż dzięki najnowszej aktualizacji do Redmi Note 10 5G, którą przecież pobiera się z sieci, możemy dodać sobie dodatkowe 2 GB RAM. I nie była to pamięć w jakikolwiek sposób wyłączona z użytkowania. 

Aktualizacja Xiaomi dodaje 2 GB RAM

Redmi Note 10 5G

Chodzi to bowiem o wirtualny RAM. Ten jest stosowany, aby smartfony o małej pamięci operacyjnej mogły nadążyć za stale rosnącym zapotrzebowaniem ze strony aplikacji. To zwiększa możliwości wielozadaniowości i utrzymuje więcej aplikacji w pamięci podręcznej dla szybszych czasów uruchamiania. Opcja ta właśnie trafiła do Redmi Note 10 5G, chociaż na pierwszy rzut oka nie jest to raczej smartfon, który wymagałby takiej funkcjonalności. Jednak dzięki najnowszej aktualizacji jego użytkownicy mogą sobie pozwolić na dodanie 2 GB wirtualnej pamięci operacyjnej.

Zobacz też: Morska Energetyka Wiatrowa jako kierunek studiów – takie rzeczy w Trójmieście

Oczywiście ta pamięć skądś musi się brać. Z tego też powodu system wydziela 2 GB z pamięci masowej, które są przeznaczane na wirtualny RAM. Ten jest brany pod uwagę dopiero wtedy, gdy cała fizyczna pamięć operacyjna będzie zapchana, tak aby uniknąć spowolnień. Zastosowana pamięć LPDDR4x oferuje szybkość zapisu na poziomie 4266 Mbps. Dla porównania pamięć masowa UFS 2.2 zastosowana w tym smaftonie oferuje zapis 500 Mbps i odczyt 966 Mbps. Jak więc widać, pamięć wirtualna będzie znacznie wolniejsza, od fizycznej. Jednak w niektórych przypadkach będzie to niemal nieodczuwalne. Zwłaszcza przy aplikacjach działających sobie spokojnie w tle. Obecnie funkcja ta jest dostępna jedynie w Chinach, jednak wkrótce powinna trafić także na inne rynki.

Źródło: GSMarena

Sprawdź najnowsze wpisy