Automaty paczkowe według urzędników to… budynki, więc można je opodatkować

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Czy automaty paczkowe lub paczkomaty to budynki? Okazuje się, że według niektórych urzędników tak, a co za tym idzie, może je opodatkować, jak budynki. W grę wchodzi 2 procent od wartości budynku, a w tym przypadku paczkomatu lub automatu pocztowego. I choć mówimy obecnie o jednostkowych przypadkach zastosowania takich przepisów, to niewykluczone, że coraz częściej będą one wprowadzane w życie.

Automaty paczkowe i paczkomaty jako budynki – podatek od nieruchomości

Paczkomatów w Polsce jest już ponad 11 tysięcy, a ciągle ich przybywa. Allegro ostatnio pokazało swoje automaty paczkowe, których ma być do końca tego roku około 1500. Do tego dochodzą automaty od Poczty Polskiej czy AliExpress. Nie zapomnijmy także o Orlenie, który również chce takie rozwiązanie wprowadzić. Innymi słowy, takich automatów paczkowych jest bardzo dużo. I jak donosi Rzeczpospolita, niektóre samorządy zaczęły czerpać z tego faktu korzyści.

Gminy mogą żądać od właścicieli nieruchomości zapłacenia 2 procent podatku od wartości budynku. To daniny lokalne, więc dużo tutaj zależy od danego samorządu i jego podejścia do sprawy. Dochód z takiej daniny wpływa bezpośrednio do budżetu gminy, co może wyjaśnić zainteresowanie automatami paczkowymi. I jak podaje Rzeczpospolita, jedna ze spółek otrzymała wezwanie z prośbą o wyjaśnienie, czemu zlokalizowane na jej terenie automaty paczkowe, nie doczekały się deklaracji odnośnie podatku od nieruchomości. Uznano bowiem, że automaty paczkowe są właśnie budowlami, choć nie spełniają definicji obiektu budowlanego. W Prawie budowlanym napisane jest bowiem, że „obiekt budowlany” został wzniesiony z wykorzystaniem wyrobów budowlanych. Tego o automatach pocztowych powiedzieć nie można, ponieważ je produkuje się w fabrykach i po prostu montuje w konkretnym miejscu.

Zobacz też: Recenzja OnePlus Nord CE 5G – jak sprawdza się nowy smartfon?

Różne interpretacje przepisów

podatek nieruchomości automaty pocztowe

Tutaj sprawa może być sporna, ponieważ gminy powołują się na inny zapis z Prawa budowlanego (art. 29 ust. 2 pkt 28). Ten odnosi się do bankomatów, biletomatów czy właśnie automatów pocztowych niewymagających pozwolenia na budowę. Jednak według ekspertów takie automaty do wysyłania czy odbierania przesyłek nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Mimo wszystko coraz więcej gmin zamierza taki podatek nakładać. Co może skończyć się sporami w sądach i zapewne w kilku przypadkach tak właśnie będzie.

Trudno zgodzić się z twierdzeniem, by automaty paczkowe miały cechy budowli. Chęć objęcia ich podatkiem od nieruchomości to działanie czysto profiskalne, niekorzystne zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów. Może bowiem przełożyć się na wyższy koszt zakupów przez internet.

Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP dla Rzeczpospolita

Źródło: Rzeczpospolita

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy