ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Allegro automaty paczkowe

Allegro – tak wyglądają pierwsze automaty paczkowe – ekologiczne i bez reklam

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Allegro ma już swoje automaty paczkowe, a pierwsze cztery urządzenia stanęły w Warszawie oraz Poznaniu. To dopiero początek ekspansji, ponieważ do końca roku na terenie Polski ma być ich około 1500. Nowe urządzenia wyglądają interesująco i mogą być ciekawą alternatywą dla paczkomatów InPostu. Jednak same automaty paczkowe Allegro choć już stoją, to jeszcze nie działają.

Allegro – pierwsze automaty paczkowe już stoją

Allegro automaty paczkowe
Fot. Allegro

Pierwszy automat paczkowy Allegro stanął w Poznaniu na Nowym Rynku, czyli blisko nowej siedziby firmy. Kolejne urządzenia znalazły się w Warszawie przy ulicach Romera, Kabacki Dukt oraz Rejewskiego. Allegro planuje uruchomienie usługi jesienią tego roku, ale nie będą to zwykłe automaty paczkowe. Firma chce w miarę możliwości, czyli tam, gdzie to możliwe, obsadzić urządzenia roślinami, o które będzie stale dbać. Sprzęty mają być pozbawione reklam, a przynajmniej na samych skrytkach oraz wyposażone w czujniki jakości powietrza. Do tego dojdą też wyciszone zamki, które mają generować mniejszy hałas. Automaty paczkowe mają być także zasilane energią ze źródeł odnawialnych. Do konstrukcji mają być także wykorzystywane materiały z recyklingu, jeżeli automat paczkowy ma elementy drewnopodobne.

Przystępujemy do realizacji zapowiadanego wcześniej planu budowy sieci punktów odbioru i automatów paczkowych Allegro. Pierwsze maszyny „posadziliśmy” już w Poznaniu i Warszawie, a w najbliższych dniach kolejne pojawią się w Łodzi, Toruniu i Wrocławiu. Oczekujemy, że jesienią tego roku osiągniemy tych miastach odpowiednie zagęszczenie, co pozwoli nam dodać automaty paczkowe Allegro do metod dostawy na naszej platformie. Zgodnie z harmonogramem, do grudnia udostępnimy klientom 1500 automatów, a docelowo planujemy ich znacznie więcej. Obok tak podstawowych aspektów, jak bezpieczeństwo lokalizacji i bliskość klientów, bierzemy pod uwagę także względy środowiskowe oraz to, jak urządzenia komponują się z otoczeniem. Ponadto dbamy o to, by osoby z niepełnosprawnościami mogły bez problemu z nich korzystać.

Grzegorz Czapski, Business Development Officer at Allegro.

Zobacz też: LEGO Builder’s Journey wygląda zjawiskowo.

Nadchodzą zmiany na rynku kurierów?

Allegro automaty paczkowe
Fot. Allegro

Allegro ma ambitne plany, by do końca roku postawić aż 1500 podobnych automatów paczkowych w Polsce. InPost, czyli konkurencja, ma ich ponad 11 tysięcy, a stale dochodzą nowe. Trudno będzie pokonać giganta na jego własnym polu, ale wiele zależało będzie od lokalizacji automatów paczkowych oraz ceny za samą usługę. I oczywiście dużą rolę ma tutaj odgrywać czas realizacji. Allegro nie ma jednak powodów do zmartwień w tej kwestii. Już dziś około 80 procent przesyłek zamawianych przez platformę dociera do odbiorców w 1-2 dni robocze. W drugim półroczu Allegro planuje jeszcze uruchomienie usługi logistycznej dla samych przedsiębiorców. Ma w to wchodzić m.in. pakowanie oraz przechowywanie towarów czy obsługa zwrotów. Tutaj jednak trzeba na szczegóły trochę poczekać.

Na wszystkie nasze inicjatywy biznesowe patrzymy przez pryzmat odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim organizacjom i osobom, które poświęciły swój czas, aby pomóc nas stworzyć rozwiązania, które szanują otoczenie i lokalnych mieszkańców. Mamy nadzieję, że wkrótce staną się one najlepszymi praktykami. Nasze automaty paczkowe będą zasilane z energią pochodzącą z  odnawialnych źródeł i wyposażone w czujniki jakości powietrza, z których pomiarami będziemy się publicznie dzielić. Kluczowe są dla nas także kwestie hałasu i estetyki. Tam, gdzie to możliwe, przednia strona maszyny będzie pokryta roślinami o powierzchni ok. 10 metrów kwadratowych. Będziemy także, z lokalnymi władzami, poszukiwali lokalizacji, w których zainwestujemy w zielone ściany na budynkach. Tylko w tym roku stworzymy około 21 000 metrów kwadratowych zielonej przestrzeni, mówiąc bardziej obrazowo, to równowartość 3 boisk piłkarskich o standardzie FIFA. Ponadto przeprowadzimy szkolenia, aby podnosić jakość pracy kurierów oraz precyzyjnie oznaczymy miejsca rozładunku. Całkowicie zrezygnujemy z umieszczania reklam na automatach paczkowych. Odnośnie logistyki ostatniej mili i wspierania osób o specjalnych potrzebach i niepełnosprawnych, nasze ambicje sięgają znacznie dalej i już nie mogę się doczekać, aby podzielić się z Państwem szczegółami.

Marta Mikliszańska, Head of Public Affairs and Sustainability w Allegro.

Źródło: allegro informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy