AMD Ryzen na 30% komputerów podłączonych do Steam

Badanie Steam potwierdza – gracze kochają procesory AMD

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Valve opublikowało wyniki miesięcznej ankiety Steam Hardware & Software Survey z maja 2021 roku. Najważniejszym wnioskiem jest to, że AMD zrobiło krok naprzód, przejmując 30% rynku CPU, przynajmniej jeśli chodzi o użytkowników platformy. Mimo że Czerwoni mają powód do świętowania jeśli chodzi o procesory, to sytuacja wygląda już mniej ciekawie na polu kart graficznych. Tutaj AMD oddaje coraz więcej udziałów Zielonym.

AMD Ryzen na 30% komputerów podłączonych do Steam

AMD Ryzen na 30% komputerów podłączonych do Steam
Fot. Steam

Wyniki ankiety pokazały, że udział AMD w rynku CPU wzrósł z 29,48% w kwietniu do 30,13% w maju. Jest to tendencja podobna do tej z poprzednich miesięcy: Popularność procesorów AMD wśród użytkowników Steam wzrosła o mniej więcej pół procenta w ciągu 2021 roku. Teraz te przyrostowe zyski zaczynają się sumować. Nie byłoby zaskoczeniem, gdyby AMD w przyszłości kontynuowało swój wzrost w wynikach ankiety Steam. Układy Czerwonych zwyczajnie prezentują się o wiele lepiej, niż ich intelowskie odpowiedniki.

Zobacz też: NASA ponownie opóźnia start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba – zaskoczeni?

AMD nie udało się jednak osiągnąć podobnego postępu na rynku grafiki, a wyniki ankiety pokazały, że jej udział spadł w maju do 16,18%. W tym przypadku jednak należy wziąć pod uwagę dość trudną sytuację na całym rynku GPU. Gracze tak naprawdę zabijają się o każdą dostępną kartę graficzną reprezentującą jako-taki poziom wydajności. Mało kto może sobie pozwolić na kręcenie nosem na poszczególnych producentów. Dlatego też spadek Czerwonych w tym segmencie może oznaczać co najwyżej, że Zieloni lepiej sobie radzą ze sprzedażą kart graczom, a nie górnikom. Dobrym przykładem jest tu między innymi ograniczanie mocy grafiki podczas wydobywania kryptowalut w kartach Nvidii.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy