Urządzenie do pozyskiwania wody z powietrza

Brak wody? Inżynierowie mają pomysł jak ją efektywniej pobierać z powietrza

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Inżynierowie z Caltech stworzyli maleńkie struktury inspirowane kształtem kolców kaktusa, aby stworzyć materiał zdolny do zbierania wody pitnej z powietrza w dzień i w nocy. Nowy system łączy dwie technologie zbierania wody w jednym urządzeniu. Materiał jest mikroarchitektoniczną membraną hydrożelową zdolną do produkcji wody poprzez słoneczne wytwarzanie pary wodnej i zbieranie mgły.

Urządzenie do pozyskiwania wody z powietrza

Urządzenie do pozyskiwania wody z powietrza

System zbierania mgły działa w nocy, zbierając wodę z nisko położonych chmur wzdłuż wybrzeża morskiego. Technologia ta może zbierać krople z chmur, przekształcając mgłę w wodę pitną. Zbieranie pary słonecznej jest techniką zbierania wody, która dobrze sprawdza się w obszarach przybrzeżnych, ponieważ może również oczyszczać wodę. Technologia ta działa w ciągu dnia i wykorzystuje ciepło słoneczne, aby spowodować odparowanie wody w parę wodną, która może być przekształcona w wodę pitną. Te dwie technologie działają w skrajnie różnych warunkach i zazwyczaj wymagają różnych materiałów do pracy. Urządzenie opracowane przez Caltech łączy oba te rozwiązania w jeden system zdolny do generowania czystej wody pitnej przez 24 godziny na dobę.

Zobacz też: Miliard transakcji Blikiem – symboliczna granica przekroczona

Inżynierowie oparli projekt swojego systemu na igłach kaktusa, które są unikalnie przystosowane do przetrwania w suchym klimacie. W ich systemie kolce są nazywane „mikro-drzewami” i są w stanie przyciągnąć mikroskopijne kropelki wody zawieszone w powietrzu. Kropelki ześlizgują się w dół do nasady kolca, gdzie łączą się z innymi kropelkami w ciężkie krople, które ostatecznie zbiegają się w zbiorniku. W ciągu dnia hydrożelowa membrana absorbuje światło słoneczne, aby podgrzać wodę uwięzioną pod nią, zamieniając ją w parę. Para ta następnie skrapla się na przezroczystej pokrywie, gdzie jest zbierana. Zespół przechwycił 35 mililitrów wody z mgły przy użyciu systemu testowego o rozmiarach 55 na 125 centymetrów. W ciągu dnia materiał zebrał około 125 mililitrów wody z pary słonecznej. Nie jest to dużo, jednak sama instalacja również jest niewielka i wciąż mamy tu do czynienia z prototypem.

Źródło: Slashgear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy