ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Urządzenie do pozyskiwania wody z powietrza

Skąd wzięła się woda na Ziemi? Nowe badania potwierdzają hipotezę

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Według najnowszych badań potwierdza się hipoteza sugerująca kosmiczne pochodzenie wody na Ziemi, chociaż dostała się ona tu nieco inaczej. Wcześniej sądzono, że miała ona spaść pod postacią lodu podczas deszczu meteorytów. Jednak okazuje się, że mogła ona się tu znaleźć znacznie wcześniej — już na etapie formowania planety. Według naukowców pozostałości po nich wskazują na wystarczającą ilość wodoru, aby dostarczyć na Ziemię co najmniej trzykrotnie większą masę wody niż ta, którą można dziś znaleźć w oceanach. To z kolei może sugerować, że Błękitna Planeta była niegdyś znacznie bardziej…. niebieska.

Woda pochodzi z kosmosu

Woda pochodzi z kosmosu
Fot. PixaBay

Chondryty enstatytowe są pozostałościami asteroid, które powstały z mgławicy, która uformowała Układ Słoneczny. Ten rodzaj skał jest rzadki, stanowiąc zaledwie dwa procent znanych meteorytów w zbiorach na naszej planecie. Skały te mają podobne izotopy tlenu, tytanu i wapnia jak skały powszechnie występujące na Ziemi. Nowe badania pokazują, że nie tylko izotopy tych pierwiastków wskazują na podobieństwo. Sytuacja wygląda identycznie w przypadku azotu i wodoru. Naukowiec dr Laurette Piani twierdzi, że odkrycie zespołu pokazuje, że to właśnie one mogły znacząco przyczynić się do obfitości wody na naszej planecie.

Zobacz też: Play i Samsung biorą się za testowanie 4G i 5G w Polsce

Materiał ten miał być obecny w wewnętrznym Układzie Słonecznym w czasie formowania się skalistych planet, mimo że temperatury były zbyt wysokie, aby woda mogła się skroplić. Często przyjmuje się, że składniki, z których zbudowana była Ziemia, były suche. Wynika to z faktu, że pochodziły one z wewnętrznych stref Układu Słonecznego, w przeciwnym razie temperatury byłyby zbyt wysokie, aby woda mogła się skroplić i połączyć z innymi ciałami stałymi podczas formowania się planety. Naukowcy uważają, że te meteoryty są wskazówką, że woda nie musiała pochodzić z daleka, aby Ziemia była tak wilgotna i mogła taka się stać znacznie wcześniej.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy