ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Samsung Exynos 2200 data premiery

Sukces Apple M1 nie może przejść bez echa – Samsung z AMD szykują swoją odpowiedź

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Układ Apple M1 okazał się wielkim sukcesem i pokazał potencjał ARM w komputerach domowych. Nic więc dziwnego, że Qualcomm nareszcie zaczął traktować ten temat poważnie i pracuje nad własnym układem, który nosi nazwę kodową SC8280. Samsung również nie zamierza być w tyle. Według najnowszego raportu koreański gigant może wprowadzić na rynek układ Exynos dedykowany laptopom w drugiej połowie tego roku. Ma on być wyposażony w zintegrowany układ graficzny od AMD.

Samsung Exynos dla laptopów w tym roku

Exynos dla laptopów w tym roku

Nieznane źródło branżowe twierdzi, że nadchodzący układ sprawdzi się zarówno w przypadku laptopów, jak i smartfonów. To byłaby świetna wiadomość, ponieważ projektowanie i produkcja jednego układu są znacznie tańsze, niż dwóch. Szczegóły dotyczące chipsetu Exynos nie zostały podane, poza tym, że będzie on wyposażony w procesor graficzny AMD. Według nieocenionego Ice Universe Samsung może zaprezentować ten układ już czerwcu tego roku. 

Nowy Exynos będzie oferował ulepszone funkcje, w tym niezwykłą moc obliczeniową i wydajność baterii, poprzez wykorzystanie 5-nanometrowej technologii przetwarzania. Jest to dobre rozwiązanie zarówno dla laptopów, jak i smartfonów.

Zobacz też: Sztuczna inteligencja przewidzi, czy spłacimy pożyczkę? To działa

Oczywiście nie oznacza to wcale, że laptopy i smartfony będą oferowały podobną wydajność. Te pierwsze mogą mieć bowiem znacznie wyżej taktowane zegary dzięki lepszym możliwościom chłodzenia, oraz mocniejszej baterii i innej specyfice pracy. Takie rozwiązanie może być natomiast niezłym cięciem kosztów produkcyjnych. Natomiast atrakcyjna cena laptopów z Windowsem i układami ARM jest ich jedyną szansą na większy sukces.

Źródło: WccfTech

Sprawdź najnowsze wpisy