ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
AI do obsługi klienta

Sztuczna inteligencja przewidzi, czy spłacimy pożyczkę? To działa

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W ostatnim czasie poznajemy coraz więcej zastosowań, jakie ma sztuczna inteligencja – okazuję się, że AI przewidzi nawet, czy spłacimy pożyczkę. Fintech z Katowic twierdzi, że algorytmy są w tej kwestii bardzo skuteczne. Badania startupu pokazują, że problemu ze spłatą pożyczki nie ma świeżo upieczony rodzic, który interesuje się modą i branżą beauty – informuje Rzeczpospolita.

Sztuczna inteligencja przewidzi, czy spłacimy pożyczkę

AI to technologia, która świetnie analizuje realne dane. Na tym jednak jej możliwości się nie kończą, bo sztuczna inteligencja może również przewidzieć, co będzie w przyszłości. Fintech epeer z Katowic przez sześć miesięcy uczył AI o ludzkich zachowaniach, konsumenckich preferencjach i innych aspektach. Efekt? 95% wskazań algorytmów było trafnych.

Startup epeer pokazał założenia swojej koncepcji niecałe dwa lata temu na StartupBootcamp FinTech Dubai. Arabscy inwestorzy uznali, że pomysł z Polski jest jedną z 20 przełomowych wizji, które zmienią globalnie rynek finansowy. Epeer postawił na scoring behawioralny. To ocena ryzyka kredytowego na podstawie AI, uczenia maszynowego i tzw. głębokiego uczenia. Tysiąc pojedynczych informacji zostało skategoryzowanych w 17 grupach. Co dotychczas zdradziły algorytmy? Problemu ze spłatą pożyczek nie powinny mieć choćby mamy małych dzieci. Zdecydowanie gorzej sztuczna inteligencja ocenia zdolności do spłaty u osób zainteresowanych nieruchomościami, biznesem i wakacjami.

Czytaj także: Komputer z Linuxem w ładowarce smartfona – robi wrażenie i… przeraża

Rozwój technologii startupu z Katowic wspierają już inwestorzy. Epeer chce jeszcze w II kwartale 2021 roku wejść na rynek ukraiński, a także rozpocząć działania na kolejnych rynkach wschodnich. Następna w kolejce jest Hiszpania.

źródło: cyfrowa.rp.pl

Sprawdź najnowsze wpisy