ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Bakterie chroniące jelita przed antybiotykami

Naukowcy znaleźli bakterię, która nie tylko przeżyje na Marsie, ale nawet przetrwa podróż

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Naukowcy prowadzili eksperymenty z mikrobami przymocowanymi do zewnętrznej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzięki temu dowiedzieli się, że mogą one przetrwać przez co najmniej trzy lata w przestrzeni kosmicznej. Odkrycie to sugeruje, że życie mikrobów może przetrwać podróż z Ziemi na Marsa. Naukowcy Akihiko Yamagishi z Tokyo University of Pharmacy and Life Sciences w Japonii twierdzą, że badanie dowodzi, że bakterie mogą przetrwać w przestrzeni kosmicznej i mogą być przenoszone z jednej planety na drugą. To z kolei jest kolejnym plusem dla hipotezy panspermii, czyli kosmicznego pochodzenia życia na Ziemi.

Bakterie zdolne do życia na Marsie

Bakterie zdolne do życia na Marsie

Bakterie, których NASA używa w swoich badaniach to Deinococcus radiodurans, które są naturalnie bardzo odporne na promieniowanie ze względu na swoją zdolność do naprawy DNA, gdy zostanie ono uszkodzone. Jednym z głównych celów badania było określenie, czy bakterie mogą przetrwać w surowym środowisku przestrzeni kosmicznej, gdzie poziom promieniowania, szczególnie w zakresie ultrafioletu, jest bardzo wysoki. Naukowcy wysłali kępki komórek o różnej grubości na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie zostały one umieszczone na aluminiowych płytkach i przymocowane do zewnętrznej części statku kosmicznego na trzy lata. Próbki były zbierane i wysyłane z powrotem na Ziemię co roku do analizy. 

Zobacz też: Samsung Galaxy Z Fold 2 5G ponad tysiąc złotych taniej, ale można „dobić” do ponad dwóch

Wewnątrz kępek o grubości co najmniej pół milimetra, naukowcy znaleźli bakterie, które przetrwały nawet w próbkach pozostawionych na zewnątrz stacji kosmicznej przez trzy lata. Naukowcy sądzili, że światło ultrafioletowe zabije bakterie ze względu na jego siłę. Promieniowanie UV zniszczyło bakterie w zewnętrznej warstwie kępek, a martwe komórki osłaniały bakterie w najbardziej wewnętrznych warstwach, pozwalając im przetrwać. Tym samym byłyby one zdolne do przeżycia na Marsie, gdzie warunki są o wiele przyjaźniejsze. Nie oznacza to jednak, że były one w stanie się rozmnażać lub wykonywać bardziej złożone procesy.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy