Szaleństwo związane z wydobyciem kryptowalut tradycyjnie koncentrowało się na procesorach graficznych. Jednak wschodząca kryptowaluta może odbić się na rynku pamięci masowej po doniesieniach o pierwszych użytkownikach w Chinach, którzy masowo kupują dyski o dużej pojemności dla Chia. Na razie kupowane są tylko dyski klasy korporacyjnej, jednak sukces monety i jej potencjalna ogólnoświatowa popularność może również oznaczać kłopoty dla dysków konsumenckich.

Krytpowaluta oparta na dyskach

Krytpowaluta oparta na dyskach

Czy chcielibyście, aby niedobór pamięci masowej towarzyszył trwającemu niedoborowi GPU? Taka możliwość może pojawić się na horyzoncie, ponieważ Chia, kryptowaluta oparta na pamięci masowej, rzekomo doprowadziła do masowego zakupu dysków HDD i SSD przez górników w Chinach. To natomiast może potencjalnie spowodować globalny wzrost cen i niedobór sprzętu w przyszłości. Stworzony przez Brama Cohena, wynalazcę BitTorrenta, blockchain Chia wykorzystuje model dowodu przestrzeni i czasu zamiast dowodu pracy (Bitcoin) lub dowodu stawki (Etherium 2.0). Zasadniczo umożliwia to górnikom hodowlę/zarabianie waluty Chia poprzez przydzielanie im niewykorzystanej przestrzeni dyskowej, wraz z czynnikiem czasu związanym z podniesieniem ogólnego bezpieczeństwa blockchaina.

Zobacz też: Helikopter Ingenuity wystartował na Marsie – NASA ma co świętować

Chociaż kryptowaluta ta nie jest jeszcze zbywalna, pierwsi zwolennicy Chia w panice kupują dyski twarde o pojemności od 4 TB do 18 TB, donosi hongkońska witryna technologiczna HKEPC . W rezultacie przewidywane są niedobory dysków i podwyżki cen, a koszty sprzętu mają wzrosnąć od 100 do 300 PLN. Co ciekawe, do wydobycia Chia lepiej nadają się dyski klasy korporacyjnej ze względu na ciągłe operacje odczytu/zapisu. Jednak nie wyklucza to całkowicie konsumenckich dysków HDD i SSD, ponieważ nadal mogą być one używane do wydobywania. Jiahe Jinwei, czwarty co do wielkości producent pamięci w Chinach, powiedział serwisowi MyDrivers, że wyprzedał wszystkie swoje dyski SSD NVMe o pojemności 1 TB i 2 TB marki Gloway i Asgard. Natomiast obecnie rozważa zwiększenie produkcji i opracowanie specjalnie skonstruowanego dysku SSD do wydobywania kryptowalut.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.