ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Samsung Exynos z ARMv9

Samsung obiecuje Exynosa w architekturze ARMv9

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Architektura ARM jest obecnie podstawą jeśli chodzi o smartfony. Najnowsze układy Samsunga, takie jak Exynos 1080 i Exynos 2100, wykorzystują architekturę ARMv8.2-A. ARM zaprezentowało właśnie swoją zupełnie nową architekturę, czyli ARMv9. W związku z tym Samsung ogłosił, że w przyszłości wyda układy Exynos oparte na nowym projekcie ARM. Tym samym gigant może zyskać dość szybką, chociaż chwilową przewagę nad konkurencją.

Samsung Exynos z ARMv9

Samsung Exynos z ARMv9

Zupełnie nowa architektura ARM pojawia się prawie dekadę po wprowadzeniu ARMv8 w październiku 2011 roku. Architektura ta przyniosła wsparcie dla 64-bitowych procesorów z zestawem instrukcji AArch64. W przypadku ARMv9 przeskok nie jest aż tak drastyczny jeśli chodzi o założenia. Nie oznacza jednak, że to tylko zmiana kosmetyczna. ARM twierdzi, że jej nowy projekt charakteryzuje się ulepszonym przetwarzaniem wektorowym, znacznie lepszą wydajnością uczenia maszynowego, poprawionym bezpieczeństwem, cyfrowym przetwarzaniem sygnału oraz pełną kompatybilnością wsteczną z ARMv8.

Zobacz też: Zawieranie umów na biometrycznych tabletach – nowość w banku Santander

Min Goo Kim, wiceprezes wykonawczy ds. rozwoju SoC w Samsung Electronics, stwiedził:

Architektura ARMv9 następnej generacji oferuje znaczną poprawę bezpieczeństwa i uczenia maszynowego, czyli dwóch obszarów, które będą jeszcze bardziej podkreślane w przyszłych urządzeniach komunikacji mobilnej. Współpracując z firmą ARM, spodziewamy się, że nowa architektura wprowadzi szerszy zakres innowacji do następnej generacji procesorów mobilnych Exynos firmy Samsung.

Oczywiście należy się spodziewać, że Qualcomm i MediaTek, czyli najwięksi rywale Samsunga na rynku układów, również nie będą ingerować nowego rozwiązania.

Źródło: Sammobile 

Sprawdź najnowsze wpisy