ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Snapdragon ARMv9 dopiero w 2022 roku

Flagowe procesory szybko będą przestarzałe? Architektura ARMv9 zapowiedziana

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Przejście z architektury ARMv7 na ARMv8 było stosunkowo bolesnym procesem. W dość krótkim okresie czasu nawet flagowe procesory stały się o wiele mniej warte, niż nowsze układy budżetowe. Wszystko przez liczne problemy, w tym braku wsparcia kolejnych wersji aplikacji przez starsze układy. Warto jednak podkreślić, że główną przyczyną tego stanu rzeczy było przejście z 32-bitowej architektury na 64-bitową. Dlatego też zmiana ARMv8 na ARMv9 nie powinna być aż tak bolesna. Jak będzie w rzeczywistości? Możemy przekonać się już wkrótce, ponieważ ARM właśnie ogłosił założenia ARMv9.

ARMv9

ARMv9

W przypadku architektury ARMv9 producent skupił się na trzech głównych obszarach: bezpieczeństwie, przetwarzaniu związanym z AI oraz ogólnej mocy obliczeniowej. ARMv9 zawiera nową, firmową architekturę Confidential Compute Architecture, w skrócie CCA. Umożliwi ona wprowadzenie nowej koncepcji Realms. Samo ARM twierdzi, że wszystkie aplikacje będą miały możliwość wykorzystania jej do ochrony swojego kodu i wszelkich prywatnych danych, które przetwarzają. Biorąc pod uwagę, że coraz chętniej wykonujemy działania wymagające bezpieczeństwa na naszych smartfonach, jest to zmiana bardzo ważna.

Zobacz też: Crack do Crash Bandicoot 4: It’s About Time pojawił się po zaledwie jednym dniu

Zobacz też: Układy ARMv9 będą również wyposażone w najnowszą wersję firmowej technologi Scalable Vector Extensions, czyli w skrócie SVE. Ta opracowana we współpracy z Fujitsu, jest jedną z technologii wykorzystywanych przez najszybszy superkomputer na świecie. Firma twierdzi, że jej nowa platforma SVE2 zapewni układom ARMv9 przewagę podczas przetwarzania obciążeń związanych z 5G, uczeniem maszynowym oraz wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością. Jeśli zaś chodzi o bardziej klasyczną moc obliczeniową, gigant twierdzi, że układy ARMv9 umożliwią wzrost wydajności o ponad 30 procent w porównaniu z poprzednimi generacjami procesorów mobilnych. Wciąż nie wiadomo kiedy pierwsze układy ARMv9 trafią do laptopów, komputerów i urządzeń IoT. Wszystko zależy od tego, kiedy ARM zaprezentuje pierwsze rdzenie Cortex na nich oparte. Miejmy nadzieję, że proces przesiadki będzie jak najmniej uciążliwy.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy