ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Ruffle - emulator flash player,

Adobe Flash Player doczekał się pełnoprawnego emulatora – poznajcie Ruffle

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Po prawie 25 latach obecności w sieci Adobe Flash odszedł. Adobe wycofał go z użytku 1 stycznia 2021 roku, blokując go z wszystkich rodzajów przeglądarek, a kilka dni później, wszystkie treści we Flash Player zostały również zablokowane. Nie brakuje jednak osób, które wychowały się na tych treściach i nie chcą się z nimi pożegnać, chociażby przez nostalgię. Na szczęście wcale nie muszą tego robić. Na ratunek nadciąga im Ruffle — emulator Adobe Flsash Player.

Ruffle — emulator Adobe Flash Player

Ruffle -- emulator Adobe Flash Player

Ruffle jest emulatorem Flash Player o otwartym kodzie źródłowym, który pozwoli znów zagłębić się w świat absurdalnych gier i animacji. Narzędzie działa natywnie na prawie wszystkich nowoczesnych systemach operacyjnych jako samodzielna aplikacja. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu WebAssembly, może ono również działać na większości przeglądarek. Emulator został napisany w języku programowania Rust z możliwością uruchamiania wszystkich oldschoolowych gier i animacji o rozszerzeniu SWF. Dzięki wbudowanej w ten język programowania funkcji ochrony pamięci jest on znacznie bezpieczniejszy, niż oryginał. Chociaż z drugiej strony o niższy poziom bezpieczeństwa byłoby trudno.

Zobacz też: Apple szykuje gogle VR z elementami AR, a ich cena zaskoczy

Wykorzystując bezpieczeństwo nowoczesnej piaskownicy przeglądarki i gwarancje bezpieczeństwa pamięci Rust, możemy śmiało uniknąć wszystkich pułapek bezpieczeństwa, z których słynął Flash. Ruffle umieszcza Flasha z powrotem w sieci, tam, gdzie jego miejsce — w tym na iOS i Androidzie!

— Podają jego twórcy.

Ruffle może być używany jako samodzielna aplikacja desktopowa lub może być osadzony na stronie internetowej przy użyciu Web Assembly. Można również używać Ruffle poprzez rozszerzenie przeglądarki, pozwalające na uruchamianie treści Flash przez sieć. Oznacza to w zasadzie, że możesz powrócić do swojej kolekcji gier Flash na prawie każdym systemie z Windows, Linux, macOS, Androidzie, czy nawet na iOS — czyli tam, gdzie go wcześniej nie było. Jak na razie nie ma samodzielnej aplikacji dla Androida, więc jedynym sposobem, aby go użyć, jest załadowanie rozszerzenia przeglądarki do Firefoksa lub przeglądarki opartej na Chrome. Dobrym przykładem takiej jest Kiwi Browser. Miejmy nadzieję, że wkrótce pojawi się także natywna wersja programu.

Źródło: XDA-Developers

Sprawdź najnowsze wpisy