Założyciel i dyrektor generalny Xiaomi nabył udziały w chińskiej firmie CVITEK. Ta skupia się głównie na rozwoju sztucznej inteligencji. Dokładniej rzecz biorąc mowa tu o przejęciu przez niego pakietu kontrolnego, natomiast przejęta firma zajmuje się głównie projektowaniem procesorów AI. Jak na razie nie wiadomo, czy zamierza on w jakikolwiek sposób przełożyć to przejęcie na rozwój Xiaomi, czy też traktuje to jako dodatkową, prywatną inwestycję.

Szef Xiaomi przejmuje CVITEK

Szef Xiaomi przejmuje CVITEK

Po przejęciu pakietu kontrolnego kierownicze stanowisko w CVITEK zostało objęte przez Lei Jun, czyli prezesa, założyciela i dyrektora generalnego Xiaomi. Tym samym stał się on nie tylko największym udziałowcem w firmie, ale także jej oficjalnym szefem. Jak już wspomniałem we wstępie CVITEK jest firmą, która koncentruje się na projektowaniu i rozwoju procesorów sztucznej inteligencji. Bardzo więc prawdopodobne jest to, że ma to wpłynąć na rozwój produktów Xiaomi, które coraz częściej korzystają z technologii AI. I nie chodzi tu tylko o smartfony producenta, chociaż te przychodzą na myśl w pierwszej kolejności.

Zobacz też: Nowy modem 5G MediaTeka nadrabia braki względem rozwiązań Qualcomma

Warto podkreślić, że w Chinach Xiaomi ma cały ekosystem inteligentnego domu. Wszystkie sprzęty elektroniczne producenta można powiązać z jego asystentem głosowym i nimi sterować. Natomiast wśród nich znajdziemy niemal cały możliwy sprzęt RTV/AGD. Od inteligentnych żarówek i rolet, po telewizory, pralki, zmywarki czy nawet… łóżko. I to właśnie w ich przypadku to przejęcie może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości firmy. Mimo wszystko to wciąż jedynie spekulacje. O znaczeniu tego przejęcia dowiemy się dopiero kiedy prezes Xiaomi postanowi wydać oświadczenie w tej sprawie.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.