MediaTek zaprezentował układ M80. Jest to pierwszy modem firmy z obsługą 5G mmWave. Przy okazji jest także bezpośrednim następcą zeszłorocznego modemu Helio M70. Zarówno według specyfikacji, jak i deklaracji producenta modem ten ma dorównać Snapdragonowi X60 od Qualcomma. Tym samym smartfony z MediaTekiem powinny dorównać pod tym względem urządzeniom z procesorami od Amerykanów. Otwartą kwestią jednak pozostaje to, do którego procesora MediaTeka M80 trafi.

MediaTek M80

MediaTek M80

Podobnie jak jego poprzednik M80 będzie zintegrowanym modemem, co oznacza, że będzie istniał obok innych komponentów, takich jak CPU, GPU i ISP w tym samym procesorze. Nowy modem obsługuje zarówno non-standalone i standalone tryby 5G z maksymalnymi teoretycznymi prędkościami pobierania i wysyłania 7,67 Gbps i 3,67 Gbps. Dla porównania Snapdragon X60 jest w stanie osiągnąć 7,5 Gbps i 3 Gbps pobierania i wysyłania danych. Natomiast zintegrowany modem 5G Samsunga zastosowany w Exynosie 2100 może osiągnąć odpowiednio 7,35 Gbps i 3,67 Gbps. Są to jednak wartości teoretyczne i tak absurdalnie wysokie, że nie ma szans, aby ktokolwiek podczas normalnego użytkowania odczuł te różnice.

Zobacz też: Google kończy z produkcją gier na Stadia – firma wydała oświadczenie

Wraz z przyspieszeniem wprowadzania 5G, mmWave staje się coraz ważniejsze, szczególnie w USA. Nowy modem 5G firmy MediaTek integruje obsługę zarówno sieci sub-6 GHz, jak i mmWave, aby odpowiedzieć na tę możliwość i zapewnić producentom urządzeń większą elastyczność.

— JC Hsu, wiceprezes i dyrektor generalny działu Wireless Communications Business Unit w firmie MediaTek.

Poza wsparciem dla sieci mmWave M80 obsługuje również dual SIM 5G, podwójne sieci 5G NSA i SA, jak również podwójne Voice over New Radio (VoNR). Inne ważne aspekty modemu M80 obejmują agregację nośnych (CA) w pasmach mmWave i sub-6GHz 5G oraz wsparcie dla Dynamic Spectrum Sharing (DSS). To ostatnie to technologia, która pozwala operatorom na jednoczesne działanie 4G LTE i 5G NR na tym samym paśmie sieciowym bez konieczności rezerwowania części widma dla 4G lub 5G. M80 może również pochwalić się technologiami MediaTek’s UltraSave Network Environment Detection i UltraSave Content Awareness, które mogą dynamicznie dostosowywać moc i częstotliwość pracy w oparciu o warunki panujące w sieci.

Źródło: MediaTek

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.