Wydajność jak dobrze wiemy, to nie wszystko. Liczy się także to, jak procesor zarządza energią. Zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z urządzeniem mobilnym, którego bateria rozładowuje się relatywnie szybko. Po pierwszych testach można śmiało powiedzieć, że Samsung odrobił i w tym aspekcie pracę domową. Exynos 2100 znacznie poprawił wydajność energetyczną i ogólną wydajność w porównaniu do swojego poprzednika, czyli Exynosa 990. Porównanie do Snapdragona 888 jest jednak dość… dyskusyjne. A wszystko to przez różne wyniki testów. 

Exynos 2100 zarządzenie energią

Exynos 2100 zarządzenie energią

Zajmijmy się jednak pierwszym testem. Te zostały wykonane przez użytkownika Twittera Golden Reviewer. Zawierają one oceny wydajności i efektywności energetycznej dla procesorów flagowych smartfonów między 2020 i 2021. Rdzenie procesora Exynos 990 M5 (duży) i Cortex-A76 (średni) uzyskały odpowiednio 30,95 punktu i 21,54 punktu, podczas gdy rdzenie procesora Exynos 2100 Cortex-X1 (duży) i Cortex-A78 (średni) uzyskały odpowiednio 39,61 punktu i 35,71 punktu. To oznacza, że jeśli chodzi o wydajność energetyczną, Exynos 2100 prześcignął model 990 zarówno dla dużych jak i średnich rdzeni CPU. Odzwierciedla to ogromną poprawę w stosunku do modelu 990. 

Zobacz też: Koniec wsparcia PWA w Firefoxie – wielu użytkowników jest wściekłych

Pierwsze benchmarki porównawcze Galaxy S21 Ultra sugerowały, że Snapdragon 888 może nadal mieć przewagę nad Exynosem 2100, jeśli chodzi o wydajność energetyczną. Jednak wyżej zamieszczony film udowadnia, że to zależy od scenariusza pracy. Otóż 30-minutowy test baterii sam w sobie jest podzielony na kilka etapów. Zależnie od wykonywanych operacji czasami prowadził Exynos 2100, a czasami Snapdragon 888. I mimo że to układ Samsunga w nim osiągnął wynik lepszy o całe 2%, tak można stworzyć testy, w których różnica na korzyść Exynosa byłaby jeszcze większa, lub… układ Koreańczyków przegrałby z kretesem. Dlatego też najbezpieczniej byłoby założyć, że jeśli chodzi o zarządzanie energią, to obydwa procesory radzą sobie co najmniej równie dobrze.

Źródło: GSMarena, Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.