Niedawno Mozilla zaprezentowała Firefoksa 85, który dodał zabezpieczenia przed superciasteczkami. Wydaje się, że aktualizacja ta porzuciła również wsparcie dla funkcji Site Specific Browser (SSB), z czego niektórzy użytkownicy są bardzo niezadowoleni. Nie powinno to jednak być dla nich większym zaskoczeniem. Mozilla zasygnalizowała bowiem swoje zamiary porzucenia wsparcia dla funkcji SSB kilka tygodni temu. Na forum śledzenia błędów, jeden z deweloperów powiedział, że funkcja ta zawsze miała wiele błędów, natomiast mało kto z niej w ogóle korzystał.

Firefox bez wsparcia PWA

Firefox bez wsparcia PWA

Funkcja SSB pozwala użytkownikom na łatwe tworzenie aplikacji z Progressive Web Apps (PWA) i innych aplikacji internetowych. Dodatkowo ułatwia uruchamianie aplikacji internetowych w miejsce posiadania wielu kart przeglądarki otwartych jednocześnie. Dzięki niej można na przykład utworzyć skrót do Android.com.pl i umieścić go na pulpicie. Jest to szybsze niż uruchamianie Firefoksa, a następnie przechodzenie do strony internetowej. Mimo to ludzie wolą jednak korzystać z zakładek. Przynajmniej w większości. Niektórzy użytkownicy na forach poświęconych przeglądarce Mozilli wykazali się bowiem sporym niezadowoleniem z takiego obrotu sprawy. Wszystko dlatego, że alternatywne przeglądarki, takie jak Google Chrome i Microsoft Edge, nadal oferują rozszerzone wsparcie dla PWA.

Zobacz też: Zakupy z Amazon.pl trafią do paczkomatów – InPost z umową na 5 lat

Firefox nadal obsługuje PWA w swojej przeglądarce na Androida. Jednak Mozilla nie ma zamiaru utrzymywać go dla wersji w systemach deskoptowych. Firma powiedziała, że ta funkcja nie dodaje żadnej wartości dla doświadczenia przeglądania sieci. Tymczasem implementacja SSB w Firefoksie nie była tak dopracowana, jak to, co oferują Chrome i Edge. Był również ukryty za wieloma ustawieniami, więc przeciętny użytkownik prawdopodobnie nie wiedział, że w ogóle ona istnieje.

Źródło: XDA-developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.