ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Problemy z niebieskim w OLED odejdą do przeszłości

Nowy typ OLED ma rozwiązać jeden z problemów dotyczących barwy światła

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Obecne wyświetlacze OLED mają pewne problemy jeśli chodzi o niebieskie źródła światła. Podczas gdy istnieją czerwone i zielone organiczne diody elektroluminescencyjne o wysokiej wydajności, to równie efektywne niebieskie źródło światła stanowi problem. A jak dobrze wiadomo w systemie RGB to właśnie czerwony, zielony i niebieski odpowiadają za pozostałe barwy z palety kolorów. Oczywiście producenci ekranów wykorzystują różne sztuczki, aby rozwiązać ten problem. Wciąż jednak trwają prace nad uzyskaniem niebieskich organicznych diod świecących o odpowiednich parametrach. I chyba się właśnie udało.

Problemy z niebieskim w OLED odejdą do przeszłości

Problemy z niebieskim w OLED odejdą do przeszłości

Naukowcy twierdzą, że choć istnieje coraz więcej możliwości zastosowania czerwonych i zielonych diod OLED, to urządzenia emitujące wysokoenergetyczne niebieskie światło stanowią wyzwanie. Zawsze występowały kompromisy w zakresie wydajności, czystości koloru, kosztów i żywotności. Urządzenia emitujące niebieskie światło mają zazwyczaj krótszy okres eksploatacji i wykorzystują drogie metale, takie jak iryd czy platyna. Naukowcy z Centrum Badań nad Organiczną Fotoniką i Elektroniką Uniwersytetu Kyushu (OPERA) opracowali molekuły emitujące światło w oparciu o proces termicznej aktywacji fluorescencji opóźnionej. Proces ten może osiągać wydajność bez użycia atomu metalu i często wykazuje emisję zawierającą szeroką gamę kolorów.

Zobacz też: Zakupy, muzyka, nawigacja i gry w AppGallery – bądź zawsze na bieżąco!

 Naukowcy w Japonii wykorzystali nową kombinację cząsteczek emiterów i pokazali nowe podejście, które może sprostać temu wyzwaniu. Czysto niebieska organiczna dioda świecąca dzieli procesy konwersji energii i emisji pomiędzy dwie różne molekuły. Wykorzystując to podejście, naukowcy mogliby wytworzyć czysto niebieską emisję o wysokiej wydajności, która utrzyma jasność przez stosunkowo długi czas. Naukowcy szacują, że taka dioda może utrzymać 50 procent swojej jasności przez ponad 10 tysięcy godzin przy bardziej umiarkowanym natężeniu. Zespół ma nadzieję, że ich wynalazek zastąpi w przyszłości obecne niebieskie OLED-y używane w wyświetlaczach.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy