Naukowcy przeanalizowali meteoryt znaleziony na Saharze w 2012 roku. Według ustaleń pochodzi on z Marsa i nosi nazwę NWA 7533. Naukowcy badali meteoryt, aby dowiedzieć się, jaki jest jego skład i jak mogła wyglądać Czerwona Planeta 4,4 mld lat temu. Sam meteoryt jest bardzo mały, waży 84 gramów i część jego nazwy pochodzi od tego, że został odkryty w północno-zachodniej Afryce. Jest to pozostałość po większym meteorycie, który rozpadł się podczas wchodzenia do ziemskiej atmosfery. Jego skład mineralny ujawnił chemiczne oznaki utleniania, które pojawiłyby się z udziałem wody. 

Meteoryt zdradza historię wody na Marsie

Meteoryt zdradza historię wody na Marsie
Fot. PixaBay

NWA 7533 to najstarszy istniejący meteoryt marsjański. Ponieważ ma on 4,4 miliarda lat, badacze mogą teraz dostosować wcześniejsze teorie. Okazuje się, że Mars miał wodę przez co najmniej 3,7 miliarda lat. Meteoryt pokazuje, że woda znajdowała się na Czerwonej Planecie 700 milionów lat wcześniej, niż wcześniej sądzono. Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie to może pomóc odpowiedzieć na długotrwałe pytanie, skąd dokładnie pochodzi woda. Warto tu podkreślić, że w ten sposób nie tylko badają przeszłość Marsa, ale mogą również przełożyć wyniki swoich odkryć także na ziemskie warunki. 

Zobacz też: Electronic Arts po raz kolejny ma problem z lootboxami

Naukowcy poddali próbki meteorytu masie różnych analiz spektroskopowych. Każda z nich jest metodą wykrywania chemicznych śladów. Dzięki nim odkryto silne dowody na utlenianie się marsjańskiej magmy. Utlenianie mogło nastąpić, gdyby na skorupie marsjańskiej 4,4 mld lat temu podczas uderzenia, które spowodowało stopienie się części tej skorupy, znajdowała się woda. Analiza sugeruje również, że uderzenie, które spowodowało powstanie meteorytu, uwolniłoby znaczne ilości wodoru. Tym samym przyczyniłoby się do ocieplenia planety w czasie, gdy Mars miał już bardzo gęstą atmosferę. To natomiast mogłoby oznaczać płynną wodę, czyli coś, co uznajemy za element niezbędny dla życia. Oczywiście odkrycie to w nawet najmniejszym stopniu nie wskazuje na to, że na Marsie takowe istniało. Sugeruje jedynie, że okres, w którym potencjalne życie mogłoby się tam rozwinąć, był o wiele dłuższy, niż wcześniej zakładano.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.