Właściciel marki Nokia, czyli HMD Global, został ostatnio uznany przez Counterpoint jako firma, która najbardziej dba o żywotność swoich smartfonów. Nokia jako jedyna dba o to, aby jej wszystkie modele dostawały ciągłe aktualizacje bezpieczeństwa. Prowadzi także, jeśli chodzi o aktualizacje samego systemu do wyższej wersji, a jej testy wytrzymałościowe są o wiele bardziej wymagające, niż u konkurencji. I biorąc pod uwagę najnowsze wydarzenia, pierwsze miejsce jest jak najbardziej zasłużone.

Nokia 5.3 z Androidem 11

Nokia 5.3 z Androidem 11

W bazie Geekbench właśnie znalazła się Nokia 5.3, czyli tani średniak z poczciwym Snapdragonem 665. Oczywiście model ten jest dostępny na rynku już od pewnego czasu. Tym, co robi wrażenie, w tym wypadku jest to, że według danych z testu smartfon ten pracuje pod kontrolą Androida 11. Oznacza to, że Nokia już teraz testuje najnowszą wersję systemu od Google na swoim tanim smartfonie. Ten najprawdopodobniej doczeka się więc aktualizacji i to dość szybko po oficjalnej premierze systemu. Co ciekawe Nokia 5.3 jest drugim zaraz po Nokii 8.3 5G smartfonem, który został przyłapany z najnowszą wersją Androida. Oznacza to, że modele pomiędzy nimi również powinny dostać aktualizację.

Zobacz też: Yanosik ostrzega o zmianie strefy, czyli nowe funkcje na czas pandemii

Warto jednak tu podkreślić, że Nokia 5.3 może być najtańszym urządzeniem producenta, jaki dostanie nowego Androida. Nie chodzi tu o samo HMD Global a o… Google. Według nowych zasad wszystkie smartfony z mniejszą ilością RAM niż 3 GB nie dostaną nowej wersji systemu. Tym samym wszystkie Nokie z 2 GB pamięci operacyjnej będą musiały zostać na Androidzie 10. Chyba że Nokia postanowi przygotować dla nich wariant systemu Android 11 Go. Jednak jak do tej pory sytuację, kiedy aktualizacja przenosi system na wersję Go, jeszcze nigdy nie miała miejsca i raczej jest bez sensu. Na koniec warto przypomnieć, że Nokia przy premierze modelu 5.3 obiecywała, że dostanie on aktualizację do Androida 11, a nawet 12. Jak widać, dotrzymywanie obietnic idzie firmie dość dobrze.

Źródło: Gizmochnia

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.