AMD właśnie ogłosiło, że doszło do porozumienia w sprawie zakupu firmy Xilinx w ramach transakcji obejmującej wszystkie akcje firmy o wartości 35 miliardów dolarów. Przy okazji Czerwoni pochwalili się już czwartym kwartałem z rzędu z ponad 25-procentowym wzrostem przychodów rok do roku i ma w ofercie nowe procesory serii 5000 Ryzen, które miały premierę w zeszłym tygodniu ku rozpaczy Intela.

AMD oficjalnie przejmuje Xilinx

amd przejmuje xilinx

Skupmy się jednak na kwestii przejęcia. Xilinx to firma, której sztandarowym produktem są programowalne bramki logiczne. Dzięki nim emulacja niemal dowolnego procesora staje się czymś banalnie prostym. Wszystko przez to, że FPGA można zaprogramować tak, że zachowują się zupełnie jak oryginalna jednostka i z punktu widzenia programów są nie do odróżnienia. Zgodnie z umową, akcjonariusze Xilinx otrzymają 1,7234 akcji AMD za każdą akcję Xilinx, którą będą posiadać w momencie zamknięcia transakcji. W oparciu o cenę transakcyjną AMD wynoszącą 82,97 USD akcjonariusze Xilinx otrzymają około 143 USD za każdą akcję przejętej firmy. Warto tu wyjaśnić jeszcze czym jest cena transakcyjna. Otóż w tym przypadku to średnia cena za akcję w ciągu 10 kolejnych dni handlowych poprzedzających wstępne doniesienia mediów o transakcji. Czyli to ile AMD było warte na giełdzie przez około dwa tygodnie kalendarzowe od momentu pierwszych plotek na temat przejęcia Xilinx.

Zobacz też: Smartwatch z baterią 1600 mAh i ekranem jak talerz – Kospet Prime 2 oficjalnie

Oczekuje się, że transakcja ta zostanie zamknięta do końca roku kalendarzowego 2021. Po jej sfinalizowaniu szef AMD, Lisa Su, obejmie przywództwo nad połączonym przedsiębiorstwem jako dyrektor generalny. Natomiast obecna osoba na tym stanowisku w przejmowanej firmie, czyli Victor Peng, będzie kierowała Xilinx jako prezes. Dodatkowo do zarządu AMD dołączy również co najmniej dwóch dyrektorów Xilinx. Przy okazji, jak już wspomniałem we wstępie, AMD odnotowało rekordowe przychody. Mowa tu o 2,8 mld dolarów w trzecim kwartale. To oznacza wzrost o 56 procent w ciągu roku. Jeszcze większe wrażenie robi zysk netto. Ten wyniósł 390 mln USD, co stanowi imponujący 225-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.