AMD jest podobno w zaawansowanym stadium zakupu producenta programowalnych bramek logicznych znanych także jako FPGA. Mowa tu o firmie Xilinx, za którą Czerwoni mieliby zapłacić ponad 30 miliardów dolarów. Jeśli rozmowy zakończą się sukcesem, umowa może zostać zawarta już w przyszłym tygodniu. Warto jednak wyjaśnić czym są owe programowalne bramki logiczne. To układy, które mogą zachowywać się jak inne procesory. W ten sposób możliwe jest między innymi natywne uruchamianie kodu bez emulacji na sprzęcie, który teoretycznie nie jest dla tego celu przeznaczony. Umożliwia to także rozszerzenie funkcjonalności udawanych urządzeń i pozbycie się ich wad. To oczywiście tylko jeden z przykładów.

AMD ma przejąć Xilinx

AMD ma przejąć Xilinx

Warto przypomnieć, że to nie pierwszy raz, kiedy mówi się o przejęciu tej firmy przez AMD. Jednak wcześniej prowadzone rozmow między nimi w przeszłości utknęły w martwym punkcie. Dlatego też nie ma gwarancji, że AMD przejmie Xilinx. Jeśli jednak do tego dojdzie, będzie to kolejna ogromna transakcja w konsolidującej się branży chipów, która jest porównywalna do przejęcia ARM przez Nvidię. Oprócz FPGA producent ma wiele więcej do zaoferowania. W ostatnich latach Xilinx mocno koncentruje się na centrum danych. Wykupienie przez AMD dałoby Czerwonym arsenał nowych produktów do konkurowania Zielonymi w tym segmencie. Warto tu podkreślić, że to właśnie ta gałąź przemysłu jest oficjalnym powodem przejęcia ARM.

Zobacz też: Bank ING wprowadza potwierdzanie w aplikacji płatności online kartą

W tym kontekście szczególnie obiecująca jest linia Versla Premium firmy Xilinx. Jest to następna generacja produktów 7 nm Adaptive Compute Acceleration Platform (ACAP). Została ona zaprojektowana z myślą o sieciach o dużej przepustowości. Mowa tu o transferach rzędu 123 TB/s w całej sieci network-on-chip. Produkty Xilinx można znaleźć także poza centrami danych. Są one również wykorzystywane w komunikacji przewodowej i bezprzewodowej, sztucznej inteligencji, przemyśle motoryzacyjnym, konsumenckim, lotniczym i astronautycznym oraz w przemyśle obronnym. Jak widać, AMD rozszerzyłoby swoje wpływy znacznie dalej, niż sięgają one obecnie.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.