Pandemia COVID-19 ma wpływ także na branżę IT. Według raportów co prawda specjaliści wciąż mogą przebierać w ofertach, jednak początkujący mają znacznie większe problemy ze znalezieniem pracy, niż przed kryzysem. Z tego też powodu zmieniają się priorytety tego sektora. Coraz więcej osób zaczyna poszukiwać bardziej stabilnej formy zatrudnienia jak na przykład umowa o pracę. Umowy B2B natomiast w oczach wielu pracowników zaczęły tracić na atrakcyjności.

Branża IT skłania się ku umowom o pracę

Branża IT skłania się ku umowom o pracę

Jak podaje agencja prasowa Newseria, zmiany na rynku pracy w sektorze IT rozpoczęły się wraz z pandemią w Polsce. Wynikają one ze zmian w gospodarce spowodowanych lockdownem. Wtedy to gwałtownie spadła liczba ogłoszeń o pracę dla specjalistów informatyków. Serwis Pracuj.pl podaje, że na jego łamach zamieszczono o 25% mniej ogłoszeń o pracę w sektorze IT, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Warto podkreślić, że do tej pory mieliśmy do czynienia jedynie z tendencją wzrostową w tym sektorze. 

Dane z portali z ogłoszeniami o pracę najlepiej oddają sytuację na rynku. W marcu, jeśli w ogóle pojawiały się ogłoszenia, nie były to oferty dla wysokokwalifikowanych specjalistów, ale raczej głównie dla juniorów, czyli osób rozpoczynających karierę zawodową. Obecnie sytuacja jest trochę inna, ale to nie znaczy, że lepsza. Wyraźnie widzimy zainteresowanie pracą na etacie bądź w innej stałej formie, a nie pracą na krótkoterminowych umowach. Do tej pory było odwrotnie. Bardzo chętnie informatycy w kilku źródłach pracowali na umowach-zleceniach czy innych formach działalności gospodarczej indywidualnej, a w tej chwili wyraźnie widać, że osoby z wyższymi kwalifikacjami interesują się pracą stabilną. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w drugiej połowie tego roku.

— Stwierdził w rozmowie z serwisem Newseria Wiesław Paluszyński, prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz przewodniczący Sektorowej Rady ds. Kompetencji Cyberbezpieczeństwa i Telekomunikacji.

Zobacz też: Doom na kalkulatorze zasilanym przez… ziemniaki. Pogratulować wytrwałości

Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób w branży stawia na stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia. Problem ten nie dotyczy jednak wysokiej klasy specjalistów. Jak podkreśla sam ekspert:

Specjaliści o wysokich kwalifikacjach, tacy jak architekci rozwiązań czy specjaliści od cyberbezpieczeństwa z certyfikatami dokumentującymi kwalifikacje, nie muszą się specjalnie obawiać o swoją przyszłość.

Jak jednak zwiększyć swoje szanse na rynku, kiedy wciąż nie mamy opinii bycia ekspertem? W tej kwestii pomocne mogą się okazać wskazówki przygotowane przez Pawła w jego poradniku jak zwiększyć swoje szanse w IT.

Źródło: Newseria

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.