IBM ogłosiło dwa nowe projekty open source, które mają na celu rozwiązanie problemów technicznych związanych z CubeSat. Tu warto na chwilę się zatrzymać i wyjaśnić, czym one są. Otóż jest to rodzaj zminiaturyzowanych satelitów wykorzystywanych głównie do badań przestrzeni kosmicznej. Jeśli zaś chodzi o drugi projekt, to on dotyczy świadomości sytuacji w przestrzeni kosmicznej. Mowa więc o ochronie satelitów przed uszkodzeniami lub zniszczeniami na skutek kolizji z kosmicznymi śmieciami. Obydwa będą prowadzone przez zespół Space Tech Hub firmy.

IBM zadba o bezpieczeństwo satelitów

IBM zadba o bezpieczeństwo satelitów

Zespół Space Tech Hub kierowany przez wybitnego inżyniera i astronautę IBM, CTO Naeem Altaf, często współpracuje z agencjami państwowymi, uniwersytetami i firmami zajmującymi się technologiami kosmicznymi. Razem z nimi tworzy pionierskie rozwiązania dla statków kosmicznych i satelitów. Ostatnio zespół zaprezentował KubeSat, czyli autonomiczny szkielet AI zaprojektowany dla małych satelitów, który wspiera optymalizację komunikacji. Nie należy go mylić z CubeSat, czyli faktycznymi, miniaturowymi satelitami. KubeSat wykorzystuje obliczenia do wprowadzania ograniczeń w komunikacji między satelitami, czujnikami naziemnymi i innymi elementami. W ten sposób optymalizuje komunikację poprzez wykorzystanie technik uczenia maszynowego.

Zobacz też: Google uśmierca kolejny projekt – to koniec platformy Daydream VR

Jeśli chodzi o drugi projekt, to mowa tu o Kosmicznej Świadomości Sytuacyjnej (Space Situational Awareness — SSA). Ta opiera się na zestawie algorytmów określających, gdzie znajdują się obiekty zbudowane przez człowieka krążące wokół Ziemi, które mogą się znaleźć na kursie kolizyjnym. Wykorzystuje on techniki AI do identyfikacji przypadków, w których modele fizyczne nieprawidłowo przewidują przyszłą lokalizację obiektu. System SSA pozwala uniknąć pułapki, jaką jest konieczność opracowania modelu w celu przewidzenia całej dynamiki orbitalnej obiektu. Obecnie jest to jedno z większych kosmicznych wyzwań.

Źródło: venturebeat

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.