Dzięki poczcie Gmail Google jest w stanie gromadzić ogromne ilości danych na temat naszych nawyków związanych z pocztą elektroniczną. Google wykorzystuje te dane do wyświetlania bardziej ukierunkowanych w naszą stronę reklam. Ponadto informacje tam zawarte wspierają także inne usługi giganta w tym, aby się do nas lepiej dopasowały. Oczywiście jest to całkowicie opcjonalne, chociaż w niektórych wypadkach niezwykle użyteczne.

Gmail z ograniczeniem personalizacji danych

Gmail z ograniczeniem personalizacji danych

O jakich funkcjach mowa? Chociażby o wyświetlaniu przez Mapy Google rezerwacji w restauracji albo powiadomień o spotkaniach. Jednak nie zawsze chcemy, aby tego typu informacje pojawiały się w innych aplikacjach. Obecnie po włączeniu tych funkcji musimy przejść do ustawień wielu aplikacji, aby wyłączyć wszystkie te integracje, jeśli chcemy ograniczyć ich zasięg. Na szczęście wygląda na to, że aplikacja Gmail przygotowuje się do dodania formularza ułatwiającego rezygnację z udostępniania wielu informacji. Będzie on również informował użytkownika o różnych inteligentnych funkcjach Gmaila. Natomiast samo Google może wkrótce wymagać od użytkowników, którzy już korzystają z tych opcji, aby wyrazili dodatkowe zgody.

Zobacz też: Windows 10 ARM nareszcie uruchomi wszystkie aplikacje z PC

Wersja 2020.09.20 aplikacji Gmail wprowadzona niedawno do Sklepu Play zawiera fragmenty kodu sugerujące, że użytkownik będzie miał możliwość włączenia lub wyłączenia personalizacji innych produktów Google na podstawie treści e-mail. Wydaje się, że Google chce zająć się obawami zwolenników prywatności, którzy twierdzą, że usługi Google zbierają i wykorzystują dane w sposób, który nie jest wystarczająco jasny dla użytkowników. Informując użytkowników o tym, jakie dane są gromadzone, aby umożliwić korzystanie z tych funkcji i wymagając od nich powrotu do dalszego korzystania z nich, Google może zadowolić zarówno zwykłych użytkowników, którzy chcą nadal korzystać z tych funkcji, jak i świadomych ochrony prywatności, którzy chcą ograniczyć, jakie usługi ich dane są udostępniane.

Źródło: XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.