Microsoft obiecuje, że emulacja programów x64 dla Windows 10 ARM wkrótce stanie się rzeczywistością. Może to w końcu rozwiązać problem braku aplikacji. Ten sprawia, że tablety i laptopy z systemem Windows 10 ARM są mniej atrakcyjne, niż ich odpowiedniki z procesorami Intel i AMD i to mimo niższego zużycia energii. Wciąż to jednak nie oznacza, że wydajność takiej emulacji będzie zadowalająca. Jest to jednak niezwykle istotny krok naprzód dla systemu.

Windows 10 ARM z aplikacjami x64

Windows 10 ARM z aplikacjami x64

Jednym z głównych problemów Microsoftu w popularyzacji systemu na ARM jest brak natywnego oprogramowania, które działa na laptopach i tabletach z systemem operacyjnym ARM. Programiści w większości zdają się ignorować ten system. Dodatkowo siłą Windowsa jest olbrzymia baza oprogramowania specjalistycznego, którego twórcy raczej nie są zainteresowani zabawą w tworzenie portów. Z tego też powodu głównym źródłem aplikacji dla urządzeń z tym systemem jest emulacja. Jednak jak na razie umożliwia ona jedynie działanie programów 32-bitowych. 

Zobacz też: Zdjęcia Google mają spory problem z niektórymi flagowcami Samsunga

Microsoft ogłosił dziś, że wprowadzi emulację x64 do systemu Windows 10 ARM. Naturalnie, pierwszymi, którzy uzyskają dostęp, będą ci, którzy zapisali się do programu Windows Insider Program. Nowa funkcja ma zostać zaprezentowana w listopadzie wraz z ulepszoną przeglądarką Edge i Visual Studio Code zoptymalizowanymi pod kątem lepszego działania na bateriach w urządzeniach typu ARM. Firma obiecała również ścisłą współpracę z producentami komputerów osobistych, takimi jak Lenovo, HP, Samsung i Acer. Najprawdopodobniej możliwość ta trafi do wszystkich użytkowników dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Microsoft musi się jednak śpieszyć. Obecnie jest jedynym dużym producentem systemów operacyjnych, który ma problem z aplikacjami ARM. Nawet Apple, które zabrało się do pracy nad takim rozwiązaniem o wiele później radzi sobie o wiele lepiej w tej dziedzinie.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.