Firma AMD zaprezentowała pierwszą serię procesorów mobilnych Chromebook opartych na architekturze Zen. Nowa linia procesorów została zaprojektowana we współpracy z Google. Producent obiecuje do 178% szybsze przeglądanie stron internetowych w porównaniu do poprzedniej generacji. W ramach nowej linii AMD oferuje dwie odrębne serie procesorów — Athlon 3000 C-Series i Ryzen 3000 C-Series. Te pierwsze są przeznaczone do tańszych urządzeń, a drugie droższych i wydajniejszych.

AMD Ryzen dla Chromebooków

AMD Ryzen dla Chromebook

Z dwóch nowych serii, AMD Ryzen 3000 C oferuje do 212% lepszą wydajność w zakresie wielozadaniowości i tworzenia treści. Rzecz jasna w porównaniu do poprzedniej generacji Chromebooków AMD. Dodatkowo nowe układy są wyposażone w procesory graficzne Vega. Producent twierdzi, że Vega 10 z flagowego procesora to najmocniejszy układ graficzny w Chromebooku. Seria Ryzen 3000 C zawiera trzy procesory: Ryzen 7 3700C, Ryzen 5 3500C i Ryzen 3 3250C. Z kolei seria AMD Athlon 3000 C zawiera dwa procesory: Athlon Gold 3150C i Athlon Silver 3050C. Najdroższy przedstawiciel nowej serii, czyli Ryzen 7 3700C zaoferuje użytkownikom do 251% lepszą wydajność graficzną w porównaniu z poprzednią generacją Chromebooków AMD. Możemy także liczyć na wzrost mocy do 104% przy pracy biurowej i do 152% lepszą wydajność edycji zdjęć.

Zobacz też: Serial „Supergirl” dobiega końca. Szósty sezon będzie ostatnim

Chromebooki zasilane przez te nowe procesory będą skierowane na rynek wyższej i średniej klasy. Natomiast seria A firmy AMD pozostanie procesorem wybieranym w urządzeniach klasy podstawowej. Mówiąc o nowej linii, Saeid Moshkelani, SVP i GM Client Compute w firmie AMD, stwierdził:

Bez względu na to, czy użytkownicy są w Internecie, w trybie offline, w podróży czy w domu, Chromebooki AMD Ryzen i Athlon gwarantują wydajność, która jest niezbędna do utrzymania produktywności i wysokiej jakości obsługi. Jest to niezbędne przy zdalnej edukacji i pracy zdalnej. Cieszymy się, że współpracujemy z firmami Acer, ASUS, Google, HP i Lenovo w celu znacznego zwiększenia liczby Chromebooków z układami AMD. 

Chromebooki zasilane nową linią AMD serii C mają trafić na rynek w najbliższych miesiącach. HP Pro c645 będzie pierwszym komputerem tego typu wyposażonym w nowe procesory. Będzie on dostępny w wariantach zarówno z Athlon serii C, jak i Ryzen serii C. 

Źródło: XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.