Aktualizacja do Chrome OS 86 wstrzymana

Chrome i Chrome OS przestają być jednym – i to bardzo dobra wiadomość

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Chromebooki mają pewną wstydliwą cechę. Otóż zakończenie wsparcia Chrome OS dla starszych konstrukcji oznacza, że laptopy te nie dostają więcej aktualizacji także dla przeglądarki. Wszystko przez to, że ona, jak i sam system, w tym przypadku są praktycznie tym samym. Sam na szczęście swego czasu padłem ofiarą błędu, który informował o końcu wsparcia urządzeń, które wciąż będą dostawały aktualizację. Jednak przyznam, że widok informacji o braku aktualizacji systemu i przeglądarki w przypadku komputera, gdzie nic poza przeglądarką nie ma znaczenia, nie był najlepszym początkiem dnia.

Rozdzielenie Chrome OS i Chrome

Rozdzielenie ChromeOS i Chrome

Rozwiązaniem tego problemu to wewnętrzna inicjatywa firmy o nazwie Lacros. Ma ona na celu oddzielenie Chrome od Chrome OS. Na początek programiści zmienili nazwę istniejącego binarnego Chrome w systemie operacyjnym Chrome na ash-chrome. Następnie przejęli linuksową wersję Chrome, zmienili jej nazwę na lacros-chrome, dopracowali obsługę i architekturę Wayland i uruchomili ją na systemie operacyjnym Chrome. Dzięki temu Google może wysyłać dwa osobne pliki binarne niezależnie od siebie, pomimo rozbieżności w wersji. Na przykład Chrome OS może być uruchomiony na OS 87, ale przeglądarka już w wersji 89. To natomiast oznacza znacznie dłuższe, chociaż już tylko częściowe, wsparcie dla starszych urządzeń.

Zobacz też: Smartwatch czy smartband – co wybrać? Wady i zalety obu typów urządzeń

Nie jest jasne, w jaki sposób producent potraktuje to rozwiązanie. Brakuje, chociażby informacji na temat tego, jak Lacros będzie wdrażany na Chrome OS po wprowadzeniu tej funkcji na kanał Stable. Nie wiadomo, czy będzie on dotyczył jedynie wspieranych urządzeń, czy też zawita do tych, których użytkownicy już pogodzili się z brakiem aktualizacji. Nie jest nawet jasne, kiedy wejdzie on w życie i czy w jakikolwiek sposób wpłynie na wydajność samego urządzenia. Projekt pozostawia więc więcej pytań niż odpowiedzi, jednak budzi pewne nadzieje na to, że cykl życia Chromebooków będzie znacznie wydłużony. 

Źródło: AndroidPolice

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy