Ostatnio Samsung potwierdził, że rozpoczął masową produkcję układów w procesie litograficznym 5 nm. Pojawiły się więc pogłoski, że będzie on produkował procesory dla Qualcoma. Te jednak się nie potwierdziły. Nawet jeśli faktycznie były jakieś zamówienia od amerykańskiego giganta, to Samsung je stracił na rzecz TSMC. Oczywiście o ile najnowsze informacje pochodzące z Chin na ten temat są wiarygodne. Według nich za przyczyną tego stanu rzeczy stoją problemy Samsunga z rozwojem technologii. 

Qualcomm woli TSMC od Samsunga

Qualcomm woli TSMC od Samsunga

Jakiś czas temu pisałem, że Samsung zmaga się z niską wydajnością procesu 5 nm EUV. W związku z tym według najnowszych informacji Qualcomm może zmienić pierwotnego wykonawcę modemu Snapdragon X60 i procesora Snapdragon 875 na TSMC. Nie brakuje jednak także sugestii, że Qualcomm, zamiast przesuwać wszystkie zamówienia z Samsunga z powrotem do TSMC, będzie rozdzielać zamówienia pomiędzy te dwie firmy. Samsung ma również zamówienie na Snapdragona 735, który również ma być wykonany w procesie 5 nm. Dodatkowo pracuje nad swoim autorskim Exynosem 1000.

Zobacz też: Miało go nie być, a będą… podwyżki. Abonament RTV w 2021 będzie droższy

TSMC to obecnie największy na świecie wykonawca procesorów. Rozpoczął on już masową produkcję chipsetów 5 nm, począwszy od układu Apple A14, który będzie napędzał nadchodzącą linię Apple iPhone 12. Tajwański gigant ma obecnie zdolność produkcyjną na poziomie 60 tysięcy procesorów miesięcznie w samym procesie 5 nm. Dodatkowo firma stara się zwiększyć swoje zdolności produkcyjne, aby osiągnąć do 90 tysięcy jednostek miesięcznie. Warto jednak pamiętać, że sam Samsung ma ambitne plany na przyszłość i zamierza stać się przodującą firmą w dziedzinie półprzewodników na świecie do 2030 roku. Czy mu się to uda? Czas pokaże. Jednak wątpię, żeby TSMC pozwoliło, aby do tego doszło.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.