Odnawialne źródła energii zyskują na świecie coraz większą popularność. Nie tylko zapewniają one niezależność od surowców kopalnych. Ich praca sama w sobie jest bardziej przyjazna dla środowiska. Dlatego też coraz więcej osób inwestuje w mikroinstalacje paneli fotowoltaicznych, czy niewielkie, przydomowe elektrownie wiatrowe. Nie brakuje także osób, które mają swoje prywatne minielektrownie, z których energia jest sprzedawana do sieci energetycznej. Nie oznacza to jednak, że najwięksi w Polsce dostawcy energii elektrycznej zamierzają twardo trzymać się węgla. Najlepszym przykładem jest tutaj PGE.

PGE kupiło kolejną farmę wiatrową

PGE kupiło kolejną farmę wiatrową

Polska Grupa Energetyczna właśnie kupiła leżącą w województwie łódzkim Farmę Wiatrową Skoczykłody. Oferuje ona łączną moc 36 MW. Składa się ona z dwunastu, trzymegawatowych turbin. Jej wydajność energetyczna jest szacowana na blisko 32%, natomiast jej roczna produkcja energii sięga blisko 100 GWh. W wolnym przeliczeniu jest ona więc w stanie zapewnić energię elektryczną, która przez cały rok zasili ponad 40 tysięcy gospodarstw domowych. Mowa więc o mieście średniej wielkości. Projekt pozwoli zwiększyć łączną moc zainstalowaną farm wiatrowych PGE o ponad 5%. 

Zobacz też: [Recenzja] Sennheiser Momentum 3 Wireless – bezkompromisowe słuchawki premium

Zgodnie z moją zapowiedzią z marca o podejmowaniu działań akwizycyjnych w obszarze lądowych farm wiatrowych, dziś dokonujemy dużej akwizycji z tym związanej i to nie jest nasze ostatnie słowo. W czerwcu otworzyliśmy dwie farmy wiatrowe w województwie zachodniopomorskim, a jeszcze w tym roku uruchomimy cztery, jednomegawatowe instalacje fotowoltaiczne w województwie lubelskim, podkarpackim i lubuskim. Łącznie posiadamy już ponad 1,1 GW mocy zainstalowanej w OZE, z czego blisko 700 MW pochodzi z farm wiatrowych.

– powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Grupa PGE jest największym producentem odnawialnej energii w Polsce. Ma ona w swoim posiadaniu 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2322,1 MW.

Źródło: PGE

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.