Zwiększona wydajność paneli perwoskitowych

PGE inwestuje w czystą energię z mikroinstalacji

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Energia odnawialna budzi w Polsce coraz większe zainteresowanie. Zwłaszcza w przypadku osób prywatnych, które przy okazji często korzystają z programów współfinansujących przydomowe instalacje. Mimo że jednorazowy koszt wciąż jest spory, to w znacznym stopniu obniżają one rachunki za energię. Nic więc dziwnego, że widok panelu fotowoltaicznego na dachu domu jest coraz częstszy.

PGE inwestuje w mikroinstalacje elektryczne

PGE inwestuje w mikroinstalacje elektryczne
Fot. PixaBay

Zwykle konieczne jest jednak podłączenie takiej instalacji do sieci, na wypadek, gdybyśmy mieli większy pobór energii, niż jest ona w stanie zapewnić, lub nie działa między innymi z powodu nocy. Zeszły rok był dla Polski swojego rodzaju przełomem. Jak podaje PGE, do sieci przedsiębiorstwa przyłączono wtedy aż 42 tysiące mikrointalacji o łącznej mocy 254 MW. Jest to trzykrotny wzrost przyłączeń względem 2018 roku. Wszystkie mikroinstalacje zapewniają w sieci tego dystrybutora moc rzędu 330 MW. Jest to o 30 MW więcej energii, niż produkuje elektrownia węglowa w Stalowej Woli. Co więcej, Grupa PGE podpisała z Ministerstwem Klimatu dwie umowy na dofinansowanie inwestycji, dzięki którym zwiększy się możliwość przyłączania do sieci odnawialnych źródeł energii. To oznacza, że jeszcze więcej mikroinstalacji dołączy do tej sieci.

Zobacz też: Data premiery Elder Scrolls VI zostanie ogłoszona dopiero za kilka lat

Dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych dwóch projektów PGE Dystrybucja, poprawimy niezawodność dostawy energii elektrycznej do odbiorców na terenie województwa łódzkiego. Co więcej, ich realizacja pozwoli na bardziej dynamiczny rozwój energetyki rozproszonej. Musimy pamiętać, że bez inwestycji w infrastrukturę sieciową, nie byłby możliwy szybki rozwój energetyki odnawialnej, w tym instalacji fotowoltaicznych, które mogą być współfinansowane w ramach programu Mój Prąd.

— Powiedział Michał Kurtyka, Minister Klimatu.

Realizujemy inwestycje mające na celu zwiększanie udziału zielonej energii w polskim miksie energetycznym na wszystkich polach działania Grupy PGE. Jednym z kierunków rozwoju OZE są inwestycje w infrastrukturę należącą do PGE Dystrybucja. Pozyskanie dotacji w wysokości ponad 20 mln złotych, szczególnie w tej wymagającej sytuacji gospodarczej, z jaką obecnie mamy do czynienia, stanowi istotne wsparcie dla zwiększenia możliwości przyłączania producentów energii ze źródeł odnawialnych na terenie województwa łódzkiego.

– Stwierdził w oświadczeniu Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Miejmy nadzieję, że w przyszłości elektrownie przydomowe staną się jeszcze istotniejszymi źródłami energii elektrycznej w naszym kraju.

Źródło: PGE

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy