Sporo osób twierdzi, że grafika w grach nie ma znaczenia. Przyznam, że osobiście nie zgadzam się z tym twierdzeniem. Gry to w końcu doświadczenie, które opiera się w dużej mierze ba obrazie. O ile granie bez dźwięku odbiera dość istotną, jednak nie najważniejszą część rozgrywki, tak niewiele istnieje tytułów, w które można grać bez obrazu. A im ten obraz lepszy tym… no cóż, lepiej. Oczywiście dobra grafika w grach nie musi oznaczać fotorealizmu. Grafika może zwyczajnie być ładna. Mieć swój styl.

Alt254 – gra praktycznie bez grafiki?

Dobrym przykładem może być tutaj Heroes of Might and Magic 3. Jest to już naprawdę leciwy tytuł. Mimo to jego grafika wciąż jest bardzo ładna, ponieważ przedstawione przez nią obrazki są zwyczaje przyjazne dla oka. Nie ma elementów 3D, poza Intro do gry i poszczególnych kampanii. Opiera się na spritach, jednak te są bardzo starannie wykonane. Takie określenie może więc dotyczyć większości gier retro lub udające retro. Natomiast nawet jeśli grafika jest brzydka, ale ma swój styl, również może cieszyć oko i pomagać w budowaniu spójności świata. I tu przechodzimy do Alt254. Jest to tytuł praktycznie bez grafiki, a przynajmniej na pierwszy rzut oka. Uboższy nawet od gier, gdzie za obraz odpowiadały poszczególne znaki tekstowe. Tutaj zamiast nich mamy jedynie kolorowe kwadraty.

Zobacz też: Samsung Galaxy Z Fold 2 – wygląd smartfona ujawniony. Jak się prezentuje?

Owych kwadratów również na ekranie nie zobaczymy zbyt dużo. Tytuł oferuje bowiem rozdzielczość 21 × 26 pikseli. To oznacza, że cały ekran gry mieści się w 546 punktach. I wbrew tytułowi i nagłówkowi dostajemy tu… ładną grafikę. Niezwykle minimalistyczna, jednak czytelną i posiadającą swój wyjątkowy styl. Alt254 jest pierwszą grą hiszpańskiego dewelopera Rename Studio i sprowadza każdy element do jednego piksela. Kontrolujemy czarny kwadrat i przemierzamy olbrzymi otwarty świat pełen akcji i zagadek. Częścią wyzwania będzie nauka, jak wszystko naprawdę działa. W końcu musimy się dowiedzieć, czym są poszczególne kwadraty. Wraz z tajemnicami i łamigłówkami, krajobraz jest usiany różnymi wrogami, a nawet bossami. Gra ma się pojawić na Steam jeszcze tego lata. Jeśli zaś chodzi o wymagania sprzętowe… Myślę, że kolorowy monitor jest tutaj jednak podstawą.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.