To już ostatni artykuł dotyczący miniserii o Heroes 3. Dowiecie się z niego, przede wszystkim, skąd skombinować sobie legalną kopię gry i jak sprawić, by ta dwudziestoletnia gra była jak najbardziej grywalna. Oprócz tego podsumujemy sobie najważniejsze dostępne modyfikacje i spróbujemy rozstrzygnąć — być może najważniejsze dla nas — pytanie. Czy warto próbować ogarnąć sobie Heroes 3 na telefon/tablet?

Koniecznie przeczytaj pozostałe artykuły z serii:
Wywiad z Mateuszem Jarzembskim, organizatorem Mistrzostw Polski
Heroes 3 na telefon — fanowskie VCMI kontra wydanie Ubisoft

Jak zagrać w Heroes 3 na Windows 10 i macOS?

Windows 10

W Polsce mieliśmy dwa ostateczne wydania gry. Najpierw był Heroes 3: Cień Śmierci (zawierający także kampanie Odrodzenie Erathii i Ostrze Armageddonu). Później Heroes 3: Złota Edycja. Nie ma ich już w oficjalnej dystrybucji, ale można znaleźć legalne kopie w różnych sklepach internetowych. Obie posiadają całą dostępną zawartość stworzoną przez oryginalnego wydawcę (3DO Company), różnią się jednak detalami. W obu przypadkach zaleca się doinstalowanie nieoficjalnego patcha 3.3, który poprawia parę błędów przeoczonych w polskim wydaniu.

Oprócz tego istnieje także wersja Heroes 3: Complete do kupienia na gog.com. W jego przypadku często patch 3.3 nie będzie wymagany, chociaż polska wersja Complete także zawiera pewne błędy, które ten patch naprawi.

Nie będę rozpisywać się o wersji HD od Ubisoftu na Steamie. Otwarcie nie polecam, ze względu na zawartość (tylko 1/3 gry, Odrodzenie Erathii), cenę i po prostu słabą jakość wykonania. Gdyby jednak ktoś się skusił — polecam zajrzeć do Jaskini Behemota i dograć sobie komplet map z Ostrza Armageddonu i Cienia Śmierci.

MacOS

W przypadku posiadania sprzętu od Apple sytuacja jest bardziej skomplikowana. Kluczem do poprawnego działania jest aplikacja Wineskin Winery oraz posiadanie legalnej kopii gry na Windows. Za pomocą Wineskin Winery tworzymy Engine, który posłuży nam do dodania Wrappera — to za jego pomocą zainstalujemy grę domyślnie przeznaczoną do odpalania na Windowsie.

Jeżeli udało się pomyślnie stworzyć Wrapper, po jego otwarciu klikamy „Install Software” i wskazujemy pliki instalacyjne Heroes 3. W przypadku chęci doinstalowania do gry modyfikacji wystarczy powtórzyć w tym Wrapperze powyższą czynność, wskazując odpowiednie pliki instalacyjne. Ważne jednak jest to, żeby wskazać wtedy odpowiednie „*.exe” w ustawieniach Wrappera (Advanced option). Na przykład plik *.exe, który odpala Launchera do HD Moda.

Heroes 3 – modyfikacje

Samo prawidłowe zainstalowanie i dostosowanie gry do najnowszej wersji Windowsa lub macOS to jeszcze nie wszystko. Nie wyobrażam sobie grać w hiroski bez HD moda. Jeżeli nie zdecydowaliście się na zakup odświeżonej wersji HD od Ubisoftu to najwyższy czas zainteresować się odpowiednimi modyfikacjami.

Heroes 3: HD Mod

heroes 3 hd mod launcher

Pozycja obowiązkowa. Rosjanin odpowiedzialny za jego stworzenie nie tylko znacznie poprawił tekstury oraz rozdzielczość gry. Dodał także do gry wiele nieinwazyjnych usprawnień i skrótów — dzięki temu rozgrywka jest jeszcze wygodniejsza. HD mod posiada także wbudowane lobby do rozgrywek online, dlatego po jego instalacji można sprawdzić swoje umiejętności w potyczkach z innymi graczami z całego świata. Modyfikację można pobrać z polskiego, bezpiecznego źródła (Jaskinia Behemota).

Granie na HD modzie jest wygodne także z tego względu, że posiada wbudowany patch NO-CD.

Heroes 3: Horn of the Abyss

heroes 3 cove przystań piracka zamek hota

Wielu graczy uważa, że trzecia część serii jest kompletna dopiero z zainstalowanym HD modem oraz właśnie HoTĄ. Jeżeli jednak chcecie zagrać po prostu w „stare, dobre heroesy”, ta pozycja nie będzie niezbędna. Horn of the Abyss dodaje nowe miasto Cove (Przystań piracka) i drastycznie zmienia wiele mechanik znanych z oryginalnej wersji. Nie powinno was to jednak zbytnio zrażać do tego rosyjskiego moda. Dzięki niemu poprawił się znacznie balans rozgrywki, a niektóre niedocenione talenty bohaterów zostały relatywnie wzmocnione. Dzięki temu rozgrywka jest już zdecydowanie mniej losowa i nastawiona na „trafienie w dobre ustawienia”. Również poszczególne zamki zostały dostosowane tak, aby gra każdą frakcją reprezentowała maksymalnie podobny poziom. Jeżeli więc z pewnych powodów komukolwiek znudzi się standardowa edycja, warto przesiąść się na HotA’ę. Jest nawet nowa kampania! Modyfikację, wraz ze spolszczeniem tradycyjnie polecam pobrać z Jaskini Behemota.

Heroes 3: Succession Wars

heroes 3 succession wars

Succession Wars to już zupełnie inna para kaloszy. Dwa powyższe mody polepszają i rozszerzają zawartość oryginalnej gry. Oprócz tego jednak nie wprowadzają niczego spektakularnie odmiennego. Z kolei ta modyfikacja przerabia stylistykę i zawartość na … Heroes 2. W dużym skrócie można powiedzieć, że autorzy w zamyśle chcieli przenieść wszystko co dobre w poprzedniej części gry na nowszy silnik. Tak powstała modyfikacja, która nawet graficznie upodabnia grę do dwójki i zastępuje wszystkie jednostki tymi poznanymi w Heroes 2. Polecam głównie dla nieco starszych fanów serii, którzy pamiętają jeszcze klimat starszych herosów. Dla niezaznajomionych może to być zbyt oldschoolowe odczucie. Do pobrania tutaj.

Heroes 3: In the Wake of Gods

heroes 3 in the wake of gods wog heroes 3.5

Na koniec… trochę kontrowersji. „WoG” określa siebie mianem Heroesa 3.5 i wprowadza tak gigantyczną liczbę zmian i nowej zawartości, że nawet nie będę próbować tego opisywać. Mało, by rzec, że In the Wake of Gods dodaje dowódców do armii bohatera, pozwala na zrównanie miast z ziemią i dodaje „ósmy poziom ulepszenia jednostek”. Modyfikacja mało ma wspólnego ze zdrowym rozsądkiem i często dodaje wszystko „jak leci”. Stąd też próżno liczyć na zbilansowaną rozgrywkę. Jest jednak tyle nowości, że warto sobie zainstalować tę propozycję ze zwykłej ludzkiej ciekawości.

Czy warto grać w Heroes 3 na telefonie?

heroes 3 na tablecie android ipad ios

Podobnie jak w przypadku wersji HD na PC, tak samo edycja na tablety i iPady od Ubisoftu budzi wiele zastrzeżeń. Z tego też powodu przed rozpoczęciem dyskusji „czy warto”, najlepiej od razu wprost powiedzieć, że nie warto kupować tej samej gry na różne platformy. Płacenie poważnych sum za tę samą, dwudziestoletnią grę na PC i Androida mija się z celem. Jeżeli ktoś oczywiście jednak ma ochotę — istnieje dość wąska pula tabletów i iPadów, na których można odpalić oficjalną wersję od Ubisoft. Poza tym jednak, na całe szczęście mamy takie narzędzie jak VCMI.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że rozgrywka na małym wyświetlaczu (a nawet tabletowym) dla wielu może być mało komfortowa. Sam organizator Mistrzostw Polski o ewentualnej przyjemności z gry na telefonie/tablecie wyraził się jasno:

Nie jestem zwolennikiem gry w Heroes 3 poza komputerem. Zastanawiam się, jak to mogłoby wyglądać, głównie pod kątem wygody. Sam nie wyobrażam sobie grać na tablecie – jest na tyle spora obawa o „miss-click”, który mógłby popsuć rozgrywkę, że definitywnie skupiłbym się raczej na rozwoju tej gry na PC.

Mateusz Jarzembski / organizator Mistrzostw Polski

Inne zdanie na ten temat posiada Kammer, z którym przeprowadziłem wywiad przy okazji głównego artykułu dot. VCMI. Najlepiej więc samemu przekonać się, komu bliższa jest konkretna opinia. Tym bardziej jeśli pokusa zagrania w heroesy w podróży jest silna, a pod ręką nie ma laptopa.

Heroes 3: VCMI

Generalnie są trzy ścieżki odpalenia Heroes 3 na Androidzie:

– ExaGear strategies — pozwalające na emulację plików „.exe” z systemu Windows (niestety płatne);

– Wersja od Ubisoftu (tylko na tablety), które jest… generalnie kiepskiej jakości;

– VCMI — ma swoje problemy głównie ze sztuczną inteligencją przeciwników, ale jest chyba najprostsze do obsługi i działania. Wystarczy ściągnąć, dorzucić do plików zawartość folderu Heroes 3 z komputera i będzie działać.

Kammer / polskie community Heroes 3

Spór o to czy warto może też rozwiązać podłączenie i skonfigurowanie myszki pod telefon/tablet. Koniec końców chodzi przecież przede wszystkim o to, żeby grało się przyjemnie i efektywnie.

To już koniec miniserii o Heroes 3. Ze sporym zainteresowaniem będę jednak obserwować dalszy rozwój tej pozycji. Nie wykluczone więc, że w przyszłości pojawią się kolejne nowinki ze świata. Przed nami także kolejna edycja Mistrzostw Polski!

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Jędrzej Markiewicz

Konferansjer, trener wystąpień publicznych, felietonista.Oby-niedługo magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UAM w Poznaniu.