ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
SK Hynix z masową produką DDR5

Specyfikacja DDR5 dla PC bez tajemnic – różnice względem obecnego standardu są przytłaczające

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Pamięci DDR5 są już od kilku miesięcy dostępne w smartfonach. Wydawałoby się więc, że powinniśmy już wiedzieć wszystko na ich temat. Fakty są jednak takie, że od modułów RAM stosowanych w komputerach stacjonarnych wymaga się jednak znacznie więcej. Stowarzyszenie JEDEC Solid State Technology Association ostatecznie przygotowało specyfikację dla DDR5 SDRAM. Dlatego nareszcie można przedstawić parametry, jakich powinniśmy oczekiwać od nowych modułów. Podobnie jak DDR4 i jego poprzednicy, DDR5 ma na celu podniesienie gęstości i częstotliwości pamięci na nowe wyżyny.

Specyfikacja DDR5

Specyfikacja DDR5
fot. Tomshardware

Kości DDR5 RAM będą miały taką samą liczbę pinów jak moduły DRAM DDR4. Nie ma jednak mowy o ich kompatybilności ani o samej możliwości włożenia nowszej pamięci do starszego gniazda. Ich układ jest bowiem inny. Wynika to po części z nowego podejścia do projektowania układów pamięci operacyjnej, a po części z tego, żeby nikt nie wkładał nowych kości do starego slotu, lub odwrotnie. Chociaż biorąc pod uwagę, że są ludzie, którzy potrafią metodą siłową włożyć moduły DDR4 na odwrót, to pewnie i ta sztuka uda się sporej rzeszy użytkowników. DDR4 wykorzystuje strukturę 16-bankową z czterema grupami banków. Ulepszona konstrukcja DDR5 składa się z 32 banków rozmieszczonych w ośmiu grupach. Warto dodać, że DDR5 wyposażony jest w funkcję Same Bank Refresh (SBRF), umożliwiającą korzystanie z innych banków podczas pracy komputera.

Zobacz też: Zawieszone konto na Netflix – oszuści robią się coraz sprytniejsi

Dodatkowo DDR5 umożliwia zastosowanie do czterech razy większej pojemności każdego modułu w porównaniu z DDR4. Moduły DDR4 obsługują chipy 16 Gbit i maksymalnie 32 GB pamięci w jednej kości. Z kolei DDR5 może wykorzystać chipy 64 Gbit, co pozwala na zwiększenie maksymalnej pojemności pojedynczego modułu z 32 GB do 128 GB. Da się to jednak obejść. Otóż DDR5 obsługuje układanie macierzy, dzięki czemu dostawcy pamięci mogą potencjalnie zwiększyć pojemność pojedynczej kości RAM nawet do 4 TB. Poza wzrostem pojemności kluczowa jest także przepustowość pamięci. Dla porównania oficjalne prędkości transmisji danych dla DDR4 wahają się od 1600 MTps do 3200 MTps. DDR5 zaczyna się tam, gdzie DDR4 się kończy. Działa więc w zakresie od 3200 MTps do 6400 MTps. Jest to dwukrotnie więcej niż maksymalna przepustowość DDR4. Warto tu jednak zaznaczyć, że istnieją kości DDR4, które oferują 5000 MTps. Oznacza to, że faktyczna prędkość DDR5 może być znacznie większa.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy