Firma Micron podczas targów CES ogłosiła, że rozpoczęła pobieranie próbek DDR5 w DIMMS (RDIMM) wykonanych za pomocą procesu technologicznego  1Znm. Według producenta nowe układy DDR5 podwajają gęstość pamięci przy jednoczesnym zwiększeniu niezawodności. Przy okazji mają zapewnić ponad 85-procentowy wzrost wydajności pamięci przy obciążeniu serwera.

RAM DDR5 coraz bliżej

RAM DDR5 coraz bliżej
Technologia ta charakteryzuje się również niższym poborem mocy, dzięki czemu jest bardziej energooszczędna. Posiada także udoskonalenia takie jak MIR, czyli pin lustrzany, który poprawia sygnalizację DIMM. Tom Eby, starszy wiceprezes i dyrektor generalny jednostki biznesowej Compute & Networking w firmie Micron, powiedział:

Obciążenia związane z pracą w centrach danych będą coraz bardziej narażone na wyzwania związane z coraz szybszym wzrostem ilości danych w praktycznie wszystkich aplikacjach. Pobieranie próbek RDIMM DDR5 firmy Micron stanowi znaczący przełom. Przybliża on całą branżę o jeden krok do tworzenia aplikacji, które są jeszcze bardziej  zorientowanych na dane.

Zobacz też: Samsung Galaxy XCover Pro oficjalnie – smartfon idealny dla biznesu

Kluczem do włączenia tych obciążeń, dodając Eby, jest większa wydajność pamięci operacyjnej. Należy pamiętać, że wszystko to odnosi się tylko do segmentu serwerów. Nadal nie ma publicznego harmonogramu przyjęcia DDR5 w przestrzeni komputerów stacjonarnych, ponieważ ani Intel, ani AMD nie zapowiedziały procesorów, które obsługują ten standard. Jest to jednak już tylko kwestia czasu. Dlatego też rozwój tej technologii dla serwerów jest niezwykle istotny także w przypadku komputerów osobistych. Dzięki temu będziemy mieli do czynienia ze znacznie bardziej rozwiniętymi i dojrzałymi produktami.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.