Upały są dość męczącym problemem. Co prawda w tym roku sytuacja wygląda o wiele lepiej niż w ubiegłym, jednak lato się dopiero rozpoczęło i pewnie jeszcze zdążą nam dać popalić. Niestety, w tym sezonie na grafenową odzież nie mamy co liczyć i uczciwie trzeba przyznać, że jest to raczej kwestia lat kilkunastu, a nie kilku. Jednak jak już będziemy starzy i źle znosili ciepłe dni, to powinny się one sprawdzić wręcz idealnie, zapewniając ochłodę.

Grafenowe ubrania na upały

Grafenowe ubrania na upały

Możemy wymienić przynajmniej trzy drogi wymiany ciepła: 

  • Przewodzenie
  • Konwekcję
  • Promieniowanie

Kiedy jesteśmy w cieniu, główny wpływ na nas mają te dwie pierwsze metody. Jednak gdy wyjdziemy na słońce, to właśnie dzięki promieniowaniu czujemy znacznie wyższą temperaturę. Dodatkowo sami również generujemy ciepło w postaci promieniowania podczerwonego, czyli fali elektromagnetycznej. I to znacznie więcej, niż wynosi nasz komfort cieplny. Chodzi więc o to, żeby w upalne dni oddawać jak najwięcej ciepła i jednocześnie jak najmniej go przyjmować. Nie jest to łatwe, ponieważ większość izolatorów działa w obie strony. Oczywiście, mamy folię NRC, ta jednak blokuje konwekcję, nie oddycha no i ludzie w nią ubrani wyglądaliby niczym uciekinierzy z filmów klasy C o kosmitach kręconych w latach 50. Na szczęście tu pojawia się grafen. 

Zobacz też: Kupowanie komputera Mac to szaleństwo. Jak nie musisz, to poczekaj

Materiał ten umożliwia stworzenie tkaniny, która jest w stanie modulować swoją przezroczystość w podczerwieni. To oznacza, że może być nieprzezroczysta na słońcu, tak jakbyśmy mieli na sobie jasną kurtkę i przezroczysta w cieniu, dzięki czemu byłoby tak, jakbyśmy nie mieli na sobie żadnego ubrania, przynajmniej z punktu widzenia wymiany cieplnej przez promieniowanie. Natomiast przewodność cieplną i konwekcję można stosunkowo łatwo rozwiązać dzięki materiałom o odpowiedniej oddychalności. Warto tu zauważyć, że przezroczystość w podczerwieni nie oznacza wcale zmiany w spektrum światła widzialnego. Dzięki takim ubraniom nie staniemy się więc nadzy. No, może nie do końca, bo kamera z OnePlus 8 Pro w takim przypadku pozwoliłaby zobaczyć nas bez ubrania. Dlatego lepiej w przyszłości unikać grafenowej bielizny. Pamiętajcie również, że powyższe zjawiska zostały opisane w sposób niezwykle uproszczony. Kwestie wymiany cieplnej to bardzo złożone zagadnienia.

Źródło: Newseria

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.