Pomysły Apple

Kupowanie komputera Mac to szaleństwo. Jak nie musisz, to poczekaj

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

Po tym, co Apple pokazało na WWDC, szaleństwem byłoby kupić teraz nowego Maca. Jeżeli możesz poczekać co najmniej do końca roku na aktualizację laptopa lub komputera stacjonarnego… To lepiej tak zrób, biorąc pod uwagę to, co firma zapowiedziała na konferencji. Dla przypomnienia – Apple właśnie ogłosiło, że rozpocznie dwuletnią transformację w celu zastąpienia procesorów Intela w komputerach Mac układami własnego projektu.

Zobacz także: iMac wreszcie doczeka się rewolucji, zaraz po tym Apple odświeży iPady

Apple zmienia komputery Mac – masa pracy dla deweloperów

To wielka zmiana z wielu powodów. Po pierwsze, chipsety Intela korzystają z architektury x86, podczas gdy układy Apple korzystają z ARM. To nie znaczy wiele dla konsumenta, ale dla programistów już tak. Firma z Cupertino przełącza się między procesorami Intel i AMD lub grafiką Nvidia i AMD. Układy Intela i Apple obsługują zasadniczo niekompatybilny kod, więc większość aplikacji będzie musiała zostać przepisana dla nowych komputerów.

Spółka Tima Cooka robi wiele rzeczy, aby ułatwić to przejście. Ale każdy programista tworzący aplikację na komputery Mac, która chce działać na nowych modelach, sprzedawanych w ciągu najbliższych kilku lat, musi myśleć o pisaniu ich dla nowych procesorów. W końcu każda nowa aplikacja na Maca lub aktualizacja istniejącej, będzie wydawana przede wszystkim dla nowych komputerów.

Apple Mac

Kupowanie teraz komputera Mac to szaleństwo

Wiemy, że pierwsze komputery Mac z procesorami Apple będą dostępne pod koniec roku. Wiemy też, że za dwa lata każdy MacBook czy iMac będzie zasilany przez układ rodem z Cupertino. Ale nie mamy pojęcia, które komputery otrzymają zmiany w pierwszej kolejności, ani jakie one będą.

Za każdym razem, gdy kupujemy nowy sprzet, możemy być pewni, że będzie szybszy i lepszy od poprzedniego – to jest postęp. Ale te nowości, które szykuje firma z nadgryzionym jabłkiem w logo mają większe niż zwykle szanse, że będą znacznie lepsze.

Procesory Apple

Obecne komputery Apple nagle stały się, jak z przeszłości

Oczywiście macOS będzie nadal aktualizowany i obsługiwany przez lata, dla komputerów Mac z procesorami Intela, a programiści z pewnością będą nadal wypuszczać programy uniwersalne dla obydwu wersji. To nie tak, że Mac, który dziś został kupiony, nagle zmieni się w przycisk do papieru. Ale praktycznie nie ma szans, że komputer Mac z procesorem Intela będzie „lepszy” niż porównywalny z układem, który go zastąpi.

A co się stanie, jeśli będziesz posiadać tego, nowego Maca przez 5 lub więcej lat? Co się stanie, jeśli system macOS wydany w 2025 roku nie obsłuży komputerów Mac z procesorami Intela? Nawet jeśli nie będzie aktualizacji systemu operacyjnego, jest to koniec wsparcia oprogramowania.

Transformacja komputerów Mac to najlepszy moment na zmiany

Może nowy Mac z układem Apple będzie szybszy? Na pewno otrzyma lepszą żywotność baterii. Może będzie miał zupełnie nowy wygląd? Ekran w nowej technologii wyświetlania? Wreszcie dobrą, wbudowaną kamerę internetową? Tak ogromna zmiana, będzie świetnym momentem na zaprezentowanie zupełnie nowego produktu. Pierwszy Mac z własnym procesorem Apple będzie wyraźnie lepszy od współczesnego MacBooka Air.

Apple nie rezygnuje z układów Intela, ponieważ może sprawić, że Mac będzie o kilka procent szybszy lub z dodatkową godziną pracy na baterii. Robi to, aby tworzyć sprzęt i oprogramowanie dla komputerów, które są znacznie lepsze od obecnego. 

Źródło: Macworld

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy