G2A ma bardzo złą opinię wśród dystrybutorów, sklepów, a nawet samych twórców gier. Wielu uważa, że już lepiej, żeby gracze piracili, niż dokonywali zakupów na tej lub podobnej platformie. W lipcu 2019 roku G2A postanowiła zmienić ten obraz i zaproponowała niezależnemu audytorowi otwarcie historii transakcji. Celem było oczyszczenie jej z zarzutów, które twierdzą, iż za jej pośrednictwem można kupić klucze do gier kupione za kradzione pieniądze. Z oferty skorzystał tylko jeden deweloper, chociaż G2A raczej wolałoby, żeby nikt się nie zgłosił.

G2A sprzedawało kradzione gry

G2A sprzedawało kradzione gry

Warto jednak wytłumaczyć czym dokładnie jest to całe G2A. Firma ta prowadzi targ, w którym użytkownicy z całego świata mogą sprzedawać klucze do gier. Twórcy gier od lat narzekają, że G2A Marketplace pozwala na sprzedaż kradzionych towarów. Sytuacja ta doprowadziła do licznych potyczek między programistami a platformą. Żeby załagodzić sytuację, G2A obiecało, że zapłaci odszkodowanie pokrywające 10-krotność wartości skradzionych towarów, jeśli tylko niezależny audyt wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości. Do programu przystąpiła tylko jedna firma: niezależny czeski deweloper Wube Software — twórca Factorio. G2A poinformowała wówczas, że do przeprowadzenia audytu zamierza wykorzystać PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, KMPG lub Deloitte.

Zobacz też: Drogi OnePlus i McLarena się rozchodzą – to koniec pewnej epoki u producenta

Niestety, zgodnie z opublikowanym w środę wpisem na blogu, G2A nie mogło dogadać się z tymi dużymi firmami i po prostu samo przeprowadziło audyt. Jego efekt został opisany na blogu sklepu:

Wube przekazało G2A listę 321 kluczy, które jego zdaniem zostały sprzedane online nielegalnie. Po dokonaniu oceny kilku niezależnych firm audytorskich i stwierdzeniu, że żadna z nich nie spełnia naszych ustalonych wymogów, Wube i G2A zdecydowały, że G2A powinno przeprowadzić wewnętrzne dochodzenie. Dochodzenie to potwierdziło, że 198 kluczy firmy Wube zostało sprzedanych nielegalnie za pośrednictwem jej rynku.

W efekcie tego G2A wypłaciło Wube 39 600 dolarów, co stanowi dziesięciokrotność wartości pełnowartościowych kluczy do gier, o których mowa. Pamiętajmy, że mowa jest tylko o jednej grze i to uznawanej za niszową. Wyniki audytu całej zawartości sklepu przeprowadzone przez niezależną firmę mogłyby więc być wręcz przerażające.

Oświadczenie G2A w sprawie

Samo G2A wydało w tej sprawie następujące oświadczenie:

Jako pierwsi przyznalibyśmy, że w pierwszych latach tworzenia firmy zbyt wiele czasu zajęło nam odkrycie, że niewielka liczba osób nadużywa naszego Marketplace. Jednak krytyka, którą otrzymaliśmy, była sygnałem ostrzegawczym, którego potrzebowaliśmy. W ciągu ostatnich lat całkowicie zaangażowaliśmy się w zwalczanie wszelkich przypadków nadużyć na naszej stronie. Obecnie używamy jednych z najbardziej zaawansowanych, zastrzeżonych technologii Sztucznej Inteligencji do walki z oszustwami.

Źródło: Polygon

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.