Od lat nazywamy 720p jako HD, czyli high-definition. Jednak według YouTube, 720p przestało już zasługiwać na takie miano. Otwartą kwestią pozostaje to, czy mamy tu do czynienia z rozwojem technologii, czy niepotrzebną zmianą w nazewnictwie. Obecnie rynek wideo wygląda dość prosto. Jeśli mamy do czynienia z 360p lub 480p, to nazywamy to standardową jakością. Jeśli jest 720p lub więcej, to jest to HD. Następnie dzielimy kategorię high-definition na Full HD, UHD i tak dalej. Im wyższa rozdzielczość, tym bardziej popularna staje się nazwa.

YouTube uważa, że 720p to nie HD

YouTube 720p to nie HD

Sprawa wydaje się prosta, to jednak tylko pozory. Z jednej strony pozostaje wierność definicji nazw. W większości materiałów i książek 720p jest określane jako HD. Zmiana może doprowadzić do sporego bałaganu. To jak z dyskami komputerów na Windowsie. Tych oznaczonych literami A i B nie spotyka się od wielu lat. Oczywiście, są metody, aby tak nazwać dysk. Jednak Windows domyślnie zaczyna to robić od C i idzie w górę alfabetu. Wszystko dlatego, że A i B oznaczały stacje dysków miękkich. Z tego samego powodu zmiana definicji HD może wprowadzić jedynie niepotrzebne zamieszanie. Określenie to jest już tak związane z 720p, że często używa się go zamiast niego. Pzy zmianie nazewnictwa stare materiały w przyszłości będą błędnie odczytywane.

Zobacz też: Samsung przypomina, że utrzymanie smartfona w czystości jest ważne i daje kilka rad

Jest jednak także druga strona medalu. Rozdzielczość 720p to oczywiście dobra jakość obrazu. Jednak dobra jakość jest już standardem. Filmy w 480p czy 360p są obecnie uznawane za nagrania w niskiej jakości. Nazywanie tego, co uznajemy za minimum mianem HD, brzmi obecnie dość kuriozalnie. Dodatkowo YouTube nie próbuje pisać definicji obrazu na nowo. Zmienia jedynie oznaczenia, aby podkreślić widzom, w którym miejscu mogą liczyć na nagrania w naprawdę wysokiej jakości, a w którym nie. Oczywiście zestawianie 720p w jednym szeregu z na przykład 240p wygląda dość komicznie. Jednak jeśli chodzi o stosunek obydwu formatów do siebie, to jest on podobny jak przy zestawieniu 720p z 4K. 

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.