ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
YouTube

8K na YouTube – w końcu twój telewizor będzie miał sens. Trochę.

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Jakość 8K na YouTube w aplikacji na telewizory, do tej pory nie była dostępna. To się właśnie zmienia. Generalnie dość trudno było o treści, które faktycznie były w takiej rozdzielczości dostarczane. Oczywiście nie przeszkadzało to producentom w tym, żeby swoje telewizory sprzedawać i reklamować jako najlepsze na rynku. Nie ma co jeszcze otwierać szampana. Jednak to pierwszy krok w stronę lepszego, bardziej wyraźnego jutra.

8K na YouTube w telewizorach

Dostęp do treści w wysokiej rozdzielczości, nie jest taki łatwy, jak można przypuszczać. Sam fakt, że nasz telewizor czy smartfon wspiera rozdzielczość 4K czy nawet 8K, nie oznacza, że automatycznie wszystko na ekranie będzie w tej właśnie jakości. Oczywiście są specjalne algorytmy, które „podbijają” sztucznie rozdzielczość, ale tak jakby nie o to chodzi. Teraz wygląda na to, że na telewizorach zaczną pojawiać się treści we wspomnianym 8K. Przynajmniej jeżeli chodzi o 8K na YouTube.

8K na YouTube
Fot. 8K na YouTube w telewizorach / FlatPanelSHD

Trzeba się poważnie natrudzić, żeby znaleźć treści w jakości 8K. Żadne VOD nam ich nie dostarczy, a patrząc na ceny telewizorów oferujących taką rozdzielczość, można się zacząć zastanawiać, czy są one w ogóle potrzebne. Przynajmniej teraz, kiedy samo 8K dopiero „raczkuje”. Treści w tej jakości występują jednak na YouTube, choć do tej pory ich oglądanie na telewizorze nie było możliwe. Aplikacja po prostu nie obsługiwała takiej rozdzielczości i oglądało się materiał w 4K. Dalej wyglądał świetnie, ale trochę nie o to chodzi, skoro ma się sprzęt z możliwością obsługi 8K.

Zobacz też: Robopies, który ostrzega spacerowiczów w parku, by zachowali bezpieczną odległość

Na początku roku zaczęto testować już rozwiązanie, ale teraz ma być ono dostępne globalnie i dla wszystkich producentów. Treści 8K na YouTube można już oglądać na najnowszych telewizorach od LG oraz Samsunga, ale niedługo dołączą do tego grona także TCL czy Philips. Wprowadzenie kodeku (AV1) zapowiedział też Facebook (Watch)  czy Amazon i Apple. Wygląda więc na to, że niedługo telewizory oferujące 8K zaczną nabierać odrobinę więcej sensu.

Źródło: FlatPanelSHD

Sprawdź najnowsze wpisy