Widzieliśmy już, jak Sztuczna Inteligencja przewyższała lekarzy w wykrywaniu raka piersi, płuc i skóry. Z drugiej strony nie zapominajmy, że nie zawsze wykrywanie chorób szło jej tak dobrze, jak sugerowały to pierwsze testy. Mimo to naukowcy się nie poddają i wciąż widzą w Sztucznej Inteligencji gigantyczną szansę dla ratowania ludzkiego życia. Tym razem stawka jest naprawdę wysoka. Chodzi tu bowiem o szybkie i dokładne wykrywanie guza mózgu.

Sztuczna Inteligencja wykryje guza mózgu

Sztuczna Inteligencja wykryje guza mózgu

Naukowcy z firmy Intel i Uniwersytetu Pensylwanii zwracają uwagę na nowotwory mózgu, które zbierają straszne żniwo. Wykorzystując sprzęt i oprogramowanie firmy Intel, Penn Medicine będzie przewodzić 29 międzynarodowym instytucjom medycznym i badawczym. Wspólnie mają tworzyć model grupy komputerowej przeszkolonej w zakresie największego jak dotąd zbioru danych dotyczących guzów mózgu. Co ważniejsze odbędzie się to bez udostępniania poufnych danych pacjentów. Projekt opiera się na technice zwanej federacją uczenia się. Metoda ta polega na zdecentralizowanych serwerach, tak aby szpitale mogły współpracować ze sobą bez faktycznego dzielenia się danymi pacjentów. Pozwoli to instytucjom z całego świata stworzyć znacznie większy zbiór danych, niż jakakolwiek byłaby w stanie stworzyć samodzielnie. 

Zobacz też: Jak odzyskać konto na Instagramie – dramat, komedia i formularz

Początkowo do projektu będą należały szpitale z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Szwajcarii i Indii. Miejmy jednak nadzieję, że projekt szybko rozrośnie się także na pozostałe państwa, w tym Polskę. 

AI daje wielką szansę wczesnego wykrywania guzów mózgu. Jednak to będzie wymagało większej ilosci danych, niż posiada jakiekolwiek pojedyncze centrum medyczne.

— Oświadczył główny inżynier Intela, Jason Martin w komunikacie prasowym.

Nie jest jasne, jak długo może potrwać opracowanie modelu. Sam projekt jest finansowany z trzyletniego, 1,2 mln dolarów dotacji od National Institutes of Health (NIH). Według American Brain Tumor Association (ABTA) prawie 80 tysięcy osób zostanie w tym roku zdiagnozowanych z guzem mózgu. Co gorsza, ponad 4 600 z nich to dzieci.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.