Podróbki to olbrzymi problem dręczący branżę smartfonów od lat. W przypadku większości z nich nie trzeba być specjalistą, żeby je rozpoznać. Wystarczy wziąć smartfon do rąk albo przyjrzeć się samemu pudełku, aby w głowie zaświeciła się nam nawet nie czerwona lampka, ale wręcz latarnia. Problem w tym, że istnieją także produkty znacznie lepiej podrobione. Te wyglądają zupełnie jak oryginał i mają nawet identyczny system operacyjny. Jednak działają znacznie gorzej.

Najcześciej podrabiane smartfony 1Q 2020

Najcześciej podrabiane smartfony 1Q 2020

Master Lu, czyli chińska firma zajmująca się testami wydajności, opublikowała swój ranking najczęściej podrabianych smartfonów w pierwszym kwartale 2020 roku. Pamiętajmy, że statystyki te opierają się na podstawie testów tejże firmy. Dlatego dotyczą one głównie Chin. Z drugiej strony to właśnie w Państwie Środka powstają niemal wszystkie podróbki smartfonów. Dlatego też można śmiało założyć, że ma to spore odbicie w ogólnoświatowym rynku. Na uwagę zasługuje fakt, że większość podrobionych modeli w pierwszej dziewiątce to smartfony Samsunga i Apple z Xiaomi. W przypadku tego pierwszego jest to o tyle dziwne, że Samsung w Chinach radzi sobie bardzo źle. 

Zobacz też: Razer ma coś dla fanów Pokemonów i dobrego brzmienia

Jak to jednak działa? Otóż aplikacja benchmarku wykrywa podstawowe szczegóły, których nie można odczytać z menu urządzenia. Dlatego też jest w stanie zidentyfikować podróbki. Według danych w I kwartale 2020 roku przeprowadzono łącznie 1 295 457 testów. Aż 7 931 spośród nich dotyczyło podrobionych smartfonów. Najczęściej podrabianym smartfonem okazał się Samsung W2019. Jak widać, flagowy smartfon z klapką budzi ogromne zainteresowanie. Potencjalnych nabywców odstrasza jednak jego cena. Dlatego chętnie sięgają po tańsze zamienniki. Samsung powinien wykorzystać tę wiedzę i stworzyć adekwatnego średniaka. Na drugim miejscu znajdziemy natomiast iPhone X, a za nim po kolei iPhone 8, iPhone XS Max. Obecność produktów Apple w czołówce była bardziej niż pewna. Tuż za nimi znajduje się Xiaomi Mi Max 3. Podejrzewam, że to jedynie wierzchołek góry lodowej. 

Źródło: Gizmochina