ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
DFI GHF51

Wymiary Raspberry Pi – wydajność laptopa. Miniaturyzacja jest cudowna

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

DFI, tajwański producent systemów wbudowanych, zaprezentował GHF51, który jest malutkim komputerem wielkości Raspberry Pi, ale posiada wbudowany procesor AMD Ryzen, a także obsługę grafiki Vega. Dokładniej rzecz biorąc, chodzi tu o układ Embedded z serii R1000. Komputer ten może być najmniejszą jak dotąd implementacją tego procesora. Jak na swoje rozmiary sprzęt ten zapowiada się na prawdziwą bestię.

DFI GHF51

DFI GHF51

Jak na swoje rozmiary DFI GHF51 oferuje niezwykle bogaty zestaw portów. Znajdziemy w nim aż dwa złącza microHDM 1.4. Zapewniają one one maksymalną rozdzielczość 4K przy odświeżaniu 24 Hz na port. Rzecz jasna przy Full HD 60 Hz jest jak najbardziej możliwe. Za łączność z siecią odpowiada natomiast pełnowymiarowy port Ethernet. Rozczarowuje nieco zastosowanie pojedynczego złącza USB-C. Osobiście wolałbym kolejne w zamian za jeden port microHDMI. Jednak biorąc pod uwagę, że może on być przeznaczony do wyświetlaczy reklamowych, taki zestaw jest bardziej użyteczny. Jeśli zaś chodzi o zasilanie, to jesteśmy skazani na podłączenie przewodów do kostki umieszczonej na płytce. Nie jest to trudne, jednak podłączenie ich odwrotnie może nas sporo kosztować.

Zobacz też: Nokia 7.2 otrzymuje Androida 10

Ten konkretny układ Ryzen z serii R1000 oferuje 12 W TPD. Producent nie podał szczegółów, na jego temat, jednak najprawdopodobniej chodzi tu o układ Embedded R1505G lub Embedded R1506G. Mamy tu więc do dyspozycji dwa rdzenie i cztery wątki oraz układ graficzny Vega 3, znany między innymi z Athlona 200 GE. Dużym atutem jest tu obsługa szybkiej pamięci operacyjnej DDR4 3200 MHz. Niestety, jedynie w trybie Single Channel. Tego jednak można było się spodziewać, biorąc pod uwagę rozmiar urządzenia. Producent na w swojej ofercie wersje 2/4/8 GB RAM. Jeśli zaś chodzi o pamięć wewnętrzną, to istnieją warianty 16/32/64 GB pamięci eMMC. Na szczęście na obudowie zmieściło się gniazdo Mini PCIe Gen 2. Możemy więc podłączyć do niego niewielki dysk SSD. To wszystko sprawia, że może on służyć nawet jako prosty komputer do biura, który poradzi sobie z grami sprzed kilkunastu lat, albo prostszymi indykami. Jeśli zaś chodzi o jego wymiary, to wynoszą one 84 × 55 mm. Jego wysokość natomiast zależy od portu Ethernet. Niestety, DFI GHF51 ma pewne istotne wady. Za mało portów USB, brak prostego protu zasilania, Wi-Fi, czy Bluetooth. Z drugiej strony jego wydajność deklasuje wszystkie urządzenia w jego rozmiarze.

Źródło: wccftech

Sprawdź najnowsze wpisy