ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
android 11 klawisz blokady centrum dowodzenia

Android 11 odmieni sposób, w jaki korzystamy z klawisza blokady

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że premiery nowych systemów Google nie są otoczone wielkimi wydarzeniami. Android 11 został udostępniony programistom pod koniec lutego, a kilka dni temu wydano drugą wersję. Naturalnie cały czas odkrywane są nowości, które szykuje Google – niektóre mniej, inne bardziej ukryte. Jedną z tych pośrednich stanowi odmieniona obsługa klawisza blokady. Okazuje się, że Amerykanie chcą go wykorzystać do zupełnie nowej funkcji Robocika. W ten sposób użytkownicy mają dostać swego rodzaju centrum dowodzenia.

Android 11 – klawisz blokady to teraz centrum dowodzenia

android 11 logo klawisz blokady centrum dowodzenia

Klawisz blokady dla wielu osób nie jest już potrzebny. Dzisiaj dużo łatwiej jest gestami zarówno odblokowywać, jak i blokować urządzenia mobilne. Niemniej funkcja pojedynczego kliknięcia tego przycisku najprawdopodobniej jeszcze długo pozostanie bez zmian. Google chce wykorzystać możliwość jego dłuższego przytrzymania. W ten sposób dostaniemy dostęp do szybkich ustawień. Specjalistom z XDA Developers udało się uruchomić tę funkcję, co możecie zobaczyć na poniższym filmie:

Swego rodzaju rozwinięty pasek powiadomień, prawda? Jednak nie zapominajmy, że to dopiero początek. Niewykluczone, że Google da dostęp do tego sektora dla firm trzecich. W końcu Amerykanie już opublikowali odpowiednie informacje dla programistów. W ten sposób poszczególne aplikacje będą mogły dodawać swoje skróty i funkcje.

Zobacz też: Jak sprawdza się Teufel Radio 3sixty? Poznaj naszą recenzję.

Siłą rzeczy nie wszystkie urządzenia będą wspierały powyższe rozwiązanie. Okazuje się, że potrzebne są dodatkowe wymagania czysto techniczne, o których Google jeszcze dokładnie ma informować. Mimo wszystko to zapewne tylko szczegół, bo już dzisiaj wielu producentów wykorzystuje przycisk blokady do swoich zadań. Jego przytrzymanie w smartfonach Samsunga lub Oppo może być konfigurowany. Tym samym Google może trochę namieszać niektórym firmom.

Źródło: Android Police, XDA Developers

Sprawdź najnowsze wpisy