ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Android 11 Developer Preview 2

Android 11 Developer Preview 2 – co nowego udostępniło Google?

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Artykuły

Android 11 Developer Preview 2 zostało właśnie udostępnione dla developerów, a to niestety oznacza, że zwykli użytkownicy nie powinni sprawdzać API osobiście. Google przygotowało w paczce jednak sporo interesujących rzeczy, które prędzej czy później powinny trafić do tych, którzy będą mieli Androida 11 na pokładzie swoich smartfonów.

Android 11 Developer Preview 2
Fot. Google Android 11

Głównym celem, dla którego Google wypuszcza Developer Preview, jest to, by programiści zgłaszali swoje uwagi i błędy, które zdążą zaobserwować. Taka informacja zwrotna dla Google jest wyjątkowo istotna, żeby później uniknąć problemów z finalną już wersją nowego systemu operacyjnego. To też ważne dla developerów tworzących aplikacje, a w przypadku Androida 11 dla tych, którzy tworzą je na… składane smartfony.

Android 11 Developer Preview 2

To już druga paczka od Google związana z ich nowym systemem, jeżeli nie liczyć wersji Developer Preview 1.1. Mimo ogólnoświatowych kłopotów związanych z koronawirusem firma dotrzymała danego słowa i wypuściła Android 11 Developer Preview 2 w marcu. Czyli dokładnie tak, jak sama zakładała wcześniej. Gigant z Mountain View zaznacza, że instalowanie paczki może spowodować kilka istotnych problemów na smartfonach i dlatego zaleca, żeby pobierali ją tylko developerzy. Mogą pojawić się problemy z czasem pracy na baterii, wiadomościami oraz niektórymi aplikacjami. Lepiej więc poczekać na stabilną wersję, która teoretycznie powinna pojawić się na pierwszych sprzętach już niebawem.

Zobacz też: GitHub na Androida i iOS

W Android 11 Developer Preview 2 poprawiono szereg błędów, które pojawiały się w poprzednich paczkach. Poprawiono m.in. to, żeby pojawiała się klawiatura w momencie wciskania przycisku „Odpowiedź”, kiedy dostaje się powiadomienie o nowej wiadomości. Po zakończonej rozmowie telefon ma się nie wyłączać, co niestety zdarzało się wcześniej. Do tego jeszcze m.in. poprawki w pasku stanu czy kafelków szybkich ustawień, które wcześniej nie wyświetlały poprawnie informacji o tym, że podłączono urządzenie audio przez Bluetooth. To pomniejsze poprawki, które mają wyeliminować błędy, ale Android 11 Developer Preview 2 przynosi także ciekawe rzeczy dla przyszłych użytkowników systemu.

Stworzony pod składane smartfony

Wprawdzie na rynku nie ma jeszcze dużo urządzeń, które mogą poszczycić się składanym wyświetlaczem, ale Google już o nich myśli. Projektanci aplikacji będą mogli wykorzystywać różne kąty, pod którymi otwierane i zamykane będzie urządzenie, a tym samym przypisywać do nich odpowiednie akcje. Pozwoli to także na odpowiednie dostosowywanie wyświetlania aplikacji na ekranach, które się składają. Developerzy będą mogli więc pracować nad swoimi rozwiązaniami z poziomu samego systemu, co z pewnością znacznie ułatwi im pracę.

Odświeżanie ekranu

Skończyły się czasy, kiedy odświeżanie ekranu było tylko na jednym poziomie. Coraz więcej producentów pozwala swoim użytkownikom wybierać częstotliwość i teraz Google zamierza wprowadzić takie rozwiązanie do Androida 11. Chodzi o to, że programy same będą się dostosowywały do najlepszej częstotliwości odświeżania (np. 90 czy 120 Hz), a więc programiści nie będą musieli tworzyć swoich własnych rozwiązań w tej kwestii. Patrząc na to, w jakiej ilości smartfonach zaczynają pojawiać się wyświetlacze z większymi częstotliwościami, Google nie miało innego wyjścia. Szczególnie że jakiś czas temu firma sama miała problemy z tym związane w ostatnim Pixelu.

Sieci 5G i zabezpieczenia

Aplikacje mają dostać możliwość szybszego i lepszego sprawdzania połączenia z siecią 5G. To sprowadza się do tego, że będzie mogła pojawiać się specjalna ikona, informująca o tym, czy połączenie zostało nawiązane. Dodatkowo w Developer Preview 2 zadbano także o poprawę bezpieczeństwa użytkowników. Aplikacje stworzone pod Androida 11 mają lepiej chronić użytkowników przed tym, by trudniej było im uzyskać dostęp do kamer oraz mikrofonu w telefonie.

Obecnie Developer Preview 2 dostępne jest na następujące urządzenia: Google Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 4 oraz Pixel 4 XL.

Źródło: Android Developers / The Verge

Sprawdź najnowsze wpisy